Կայացել է ԴիջիԿոդ մրցույթը. հայտնի են հաղթողների անունները
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) և անդամ ընկերությունների տարիների ներդրումների արդյունքը երկար սպասեցնել չի տալիս:  Մայիսի 30-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում կայացավ դպրոցականների կողմից ամենասպասված ԴիջիԿոդպատանեկան ծրագրավորման ամենամյա մրցույթը: Այս մրցույթին մասնակցել են ՀՀ գրեթե բոլոր մարզերի դպրոցականները` արտացոլելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համայնքային զարգացումն ու պոտենցիալը, հայտնում է Ucom ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Ucom ընկերությունը, մշտապես աջակցելով կրթական նորարարական ծրագրերին, հանդիսանում է ԴիջիԿոդ մրցույթի գլխավոր հովանավորը: Ucom ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշում է. «Մենք առանց երկմտելու ստանձնել ենք ԴիջիԿոդ մրցույթի հովանավորությունը, քանի որ այն նպատակ ունի խրախուսել և զարգացնել դպրոցականների ալգորիթմական մտածողությունը, աշակերտներին խաղ սպառողից վերածել խաղ ստեղծողի: Հուսանք, որ այս տաղանդավոր պատանիները կզարգացնեն իրենց ստեղծագործական ունակությունները և կդառնան Հայաստանի վաղվա օրն ակտիվ կերտող կարևորագույն ու խիստ պահանջված մասնագետներ ՏՀՏ ոլորտում»: Վորլդ Վիժն Հայաստանի մեծապես կարևորում է ինժեներական լաբորատորիաների աշխատանքը Հայաստանի համայնքներում: «Վորլդ Վիժնի նպատակն է աջակցել դպրոցականներին՝ ձեռք բերելու պահանջարկ ունեցող մասնագիտություն: Իսկ նմանատիպ մրցաշարերը մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում ոլորտի հանդեպ՝ հատկապես նման խմբակներ չհաճախող երեխաների և երիտասարդների շրջանում», – նշում է կազմակերպության Երիտասարդական ծրագրերի ղեկավար Լիանա Սարգսյանը: ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշում է. «Դիջիկոդը շատ լավ առիթ է ստեղծագործական տաղանդները բացահայտելու եւ մյուս կողմից դպրոցականների համար մրցակցային պայմաններ ապահովելու համար»: Կ. Վարդանյանը, դիմելով դպրոցականներին, նշեց, որ ապագայում նրանք կմրցեն միջազգային շուկայում, բայց այս դեպքում արդեն թիմերով ու ձեռնարկություններով, ուստի խորհուրդ տվեց պատանիներին, որպեսզի նրանք ընկերներով հաճախակի աշխատեն, փորձ ձեռք բերեն ու պրոյեկտներ ստեղծեն:
Դպրոցականներն աշխատել են Կրիա (KTurtle) և Մասաչուսեթսի (MIT) տեխնոլոգիական ինստիտուտի կողմից մշակված Scratch (Աղվես) ծրագրավորման լեզուներով: Նրանք ներկայացրել են իրենց խաղերը մասնագիտական ժյուրիի անդամներին: Ժյուրիի կազմում ընդգրված էին Արման Աթոյանը (X-Tech), Վահե Տոռոզյանը (Mindup Games), Նարեկ Թութխալյանը (Վորլդ Վիժն Հայաստան), Վարդան Մամիկոնյանը (Ucom), Արամ Քեռյանը (AUA), Սաթենիկ Մնացականյանը (Լեւիաթան), Նարեկ Աղեկյանը (Noor Games) եւ Արման Պողոսյանը (Ինստիգեյթ):
«13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում «Լավագույն խաղ» անվանակարգում հաղթողներ ճանաչվեցին Ամիր Մեհդի Ասադին ու Րաֆֆի Բունիացյանը (Աբովյան) իրենց «Revenge for justice» խաղով և Միքայել Նավոյանն ու Էդուարդ Ղազարյանը ՝ (Վանաձոր) իր «Last hope» խաղով, իսկ 13 տարեկանից ցածր տարիքային խմբում՝Լիանա եւ Դիանա Խաչատրյանները (Կարճաղբյուր) «R/Evolution» խաղով», - նշվում է տարածած հաղորդագրությունում:
Հռիփսիմե Յուզբաշյանը (Երևանից) իր «Թիվ» խաղով հաղթեց 13 տարեկանից ցածր տարիքային խմբում «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա» անվանակարգում, իսկ 13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա և սարքերի ինտեգրում» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Վահագն Զարգարյանը (Արծվաբերդ) իր «Flying device» նախագծով:
Կրիա (KTurtle) ծրագրով «Լավագույն ալգորիթմական լուծում» անվանակարգում հաջող ճանաչվեց Մասիսից Էդգար Հարությունյանի «Եռանկյան կառուցում ըստ կոորդինատների» նախագիծը: «Լավագույն դիզայն» անվանաարգում հաղթող է Գյումրու 23 դպրոցի Արմաթի սաներ Ռազմիկ Սարգսյանի և Ստեփան Գրիգորյանի «Be like panda» խաղը: Լավագույն ծրագրերի հեղինակներն արժանացել են պատվոգրերի ու խրախուսական մրցանակների:
«ԴիջիԿոդն իրականացվում է մի կողմից՝ բացահայտելու Հայաստանի ամբողջ տարածքում ինժեներություն ուսումնասիրող տաղանդավոր դպրոցականներին, մյուս կողմից՝ խրախուսելու նրանց, որպեսզի խաղեր սպառողից վերածվեն խաղ ստեղծողի: Այս տարի ԴիջիԿոդ մրցույթին դիմել են «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների 300 դպրոցականներ, եզրափակիչ փուլ են անցել նրանցից 54-ը», - նշվում է հաղորդագրությունում: ԴիջիԿոդն անցկացվում է 2015 թ-ից ԻՏՁՄ-ի կողմից: ԴիջիԿոդի գլխավոր հովանավորը Ucom ընկերությունն է, հովանավոր՝ Վորլդ Վիժն Հայաստան, գործընկեր՝ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարան:
Ucom ընկերությունը Հայաստանում 2009թ. սկսած կառուցել է գերժամանակակից օպտիկամանրաթելային ցանց, որը հնարավորություն է տալիս մեկ կապուղով մատուցել երեք ծառայություն՝ ինտերնետ, հեռուստատեսային ծառայություն և հեռախոսակապ:

Annual DigiCode Contest Held at AUA
The many years’ contribution by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and member companies have lived up to expectations. On May 30, the most anticipated annual DigiCode youth programming contest has been held at the American University of Armenia (AUA). Schoolchildren from almost all regions of the Republic of Armenia reflecting the community development and potential of information technologies have participated in the contest.
The Ucom company, constantly supporting innovative educational programs, has become the general sponsor of the DigiCode Contest. Hayk Yesayan, the Executive director of Ucom, noted: “We have taken the sponsorship role of DigiCode Contest without hesitation as it aims at encouraging and developing schoolchildren’s algorithmic thinking, turning them from game consumers to game makers. Let’s hope that these talented young people who are active shapers of tomorrow will develop their creative abilities and become the most important and highly demanded professionals in the ICT sector of Armenia”.
World Vision Armenia highly stresses the importance of the work of engineering laboratories in Armenian communities. Liana Sargsyan, the director of the youth programs of the organization, mentions: “World Vision’s goal is to support schoolchildren to acquire a demanding profession and such tournaments make the sector very interesting, especially among children and young people who do not attend such clubs.”
Karen Vardanyan, the UITE Executive Director notes: “DigiCode is a good opportunity to discover creative talents as well as provide schoolchildren with competitive conditions.” Vardanyan, addressing schoolchildren, also has said that they would compete in the international market in the future, but in this case it would be organized among teams and enterprises, thus he has advised the youth to work frequently with their friends, get experience and create projects. Schoolchildren worked with the Kria (K-Turtle) and Scratch (Aghves) programming languages, the latter had been developed by the Massachusetts Institute of Technology (MIT). They have presented their games to the members of the professional jury.
Arman Atoyan (X-Tech), Vahe Torozyan (Mindup Games), Narek Tutkhalyan (World Vision Armenia), Vardan Mamikonyan (Ucom), Aram Keryan (AUA), Satenik Mnatsakanyan (Leviathan), Narek Aghekyan (Noor Games) and Arman Poghosyan (Instigate) have been involved among the members of the jury.
Amir Mehdi Asad and Raffi Buniatsyan (c. Abovyan) with their “Revenge for Justice” game and Mikayel Navoyan and Eduard Ghazaryan (Vanadzor) with their “Last Hope” game was awarded “The Best Game” category among those over 13 years old, and Liana Khachatryan and Diana Khachatryan (v. Karchaghbyur) with their “R / Evolution” game won among those under 13 years old.
Hripsime Yuzbashyan (from Yerevan) won in “The Best Interactive Animation” category with her “Number” game among those under 13 years old, and Vahagn Zargaryan (Artsvaberd), with his “Flying device” design, won in “The Best Interactive Animation and Device Integration” category among those over 13 years old.
The “Triangle Construction according to Coordinators” project by Edgar Harutyunyan from Masis, programmed by Kria (KTurtle) programming language, has been awarded the “The Best Algorithmic Solution” category.
The “Be like panda” game by Razmik Sargsyan and Stepan Grigoryan, the schoolchildren of Armath club of Gyumri school #23, won the “The Best Design” category. The creators of the best programs received diplomas and prizes.
DigiCode is held to discover talented schoolchildren studying engineering in the whole territory of Armenia, on the one hand, and to encourage them to turn from game consumers to the game makers, on the other hand. This year, 300 schoolchidren of “Armath” engineering laboratories applied for the DigiCode contest and 54 out of them passed to the final. The DigiCode has been held by the UITE since 2015. The general sponsor of DigiCode is Ucom, World Vision Armenia is also a sponsor, and the American University of Armenia is a partner.