Այլ երկրներ օգտագործում են այն մոդելը, որը մշակվել է Հայաստանում. Կարեն Վարդանյան
Այսօր 14:00 «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության մամուլի սրահում տեղի ունեցավ ասուլիս՝ նվիրված Հնդկաստանում «Արմաթ» լաբորատորիաների արտահանմանն ու տեղադրման մեկնարկին։ Ասուլիսին բանախոսում էին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը և «BattleLab India Pvt LTD» ընկերությունը ներկայացնող բժիշկ, գործարար և սոցիալական ակտիվիստ Վիջայ Շահը։
«Հաշվի առնելով վերջին փոփոխությունները՝ Հայաստանի «Արմաթ» լաբորատորիաներից մեր խմբավարները մարտի 15-ին մեկնելու են մեկ ամսով Հնդկաստանի Գուջարաթ շրջան, որպեսզի վերապատրաստեն այնտեղի պոտենցիալ խմբավարներին, այնտեղ իրականացնեն տեխնիկայի, սարքավորումների, ծրագրերի տեղադրում։ Ապա երբ սկսվեն երեխաների հետ տարվող աշխատանքները, մոտ երկու-երեք ամսվա ընթացքում կլինի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին ընդառաջ լաբորատորիաներում ներգրավված երեխաներն արդեն կունենան իրենց կողմից ստեղծված պրոեկտներն ու կցուցադրեն դրանք արարողությանը ներկա հյուրերին», - նշեց Կարեն Վարդանյանը։
Armath Engineering Laboratories in India - Karen Vardanyan, Vijay Shah
Վիջայ Շահն էլ, անդրադառնալով Հնդկաստանում «Արմաթ» լաբորատորիաների տեղադրմանը, շեշտեց, որ այն կարող է օգնել հնդիկ երեխաներին ճիշտ մասնագիտական կողմնորոշման հարցում, որովհետև Հնդկաստանում հատկապես 10-16 տարեկան դեռահասներն ունեն ստեղծարար հմտություններ, բայց դրանք լիարժեք բացահայտված ու համակարգված չեն, իսկ «Արմաթ»-ի մեթոդաբանությունը և կրթական մոդելը լավագույնս կարող են բացահայտել դա:
«Հնդկաստանը մեծ բնակչություն ունի, և մենք պարտավոր ենք ուժեղացնել մեր ապագա մասնագետներին, վերապատրաստել նրանց, զինել նոր գիտելիքներով ու հմտություններով, որ նրանք կարողանան առավելագույնս մրցունակ լինել զարգացող աշխարհում»,-ասաց Վիջայ Շահը:
Նա շեշտեց, որ Հնդկաստանի «Արմաթ» լաբորատորիայում հինգ ուղղությամբ են զինելու երեխաներին` ծրագրավորում, եռաչափ մոդելավորում, ռոբոտաշինություն, արհեստական բանականություն և անօդաչու թռչող սարքեր: «Այդ ամենը երեխաներին համալիր գիտելիքներ կտա, որոնք հնարավոր կլինի կիրառել ժամանակակից աշխարհում»,-եզրափակեց Վիջայ Շահը:
Համագործակցության ֆորմատն այնքանով է բացառիկ, որ ոչ թե Հնդկաստանից են ապագա խմբակավարներ գալիս Հայաստան վերապատրաստման, այլ այստեղից են «Արմաթ» լաբորատորիաների խմբակավարներից երկուսը մեկ ամսով մեկնում Հնդկաստան՝ այնտեղ անցկացնելու դասընթացներ երեխաների համար և վերապատրաստումներ՝ ապագա խմբավարների համար:
«Շատ ենք կարևորում միջազգային համագործակցությունը։ Ունենալով բարձր ցուցանիշներ ու գրանցված հաջողություններ Հայաստանում՝ գնահատելի է, որ հիմա արդեն կարողանում ենք տեխնոլոգիական կրթության զարգացման մեր փորձը և տեսլականը կիսել այլ երկրների հետ և ունենալ մեր ներդրումն այլ երկրների համայնքային զարգացման, հավասար կրթության հնարավորություններ տրամադրելու առումով։ Նշանակալի փաստ է ու հպարտանալու առիթ մեզ համար, որ այլ երկրներ օգտագործում են այն մոդելը, որը մշակվել է Հայաստանում, մասնավորապես՝ ԱՏՁՄ անդամ ընկերությունների, մեր գործընկերների շնորհիվ ու համագործակցությամբ», - նշեց ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը։

Other countries use an educational model developed in Armenia. Karen Vardanyan
A press conference dedicated to the launch and export of "Armath" engineering laboratories to India has been held in the "Armenpress" State News Agency press office today, at 2:00 pm.
Karen Vardanyan, the Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises, and Vijay Shah, a physician, businessman and social activist representing BattleLab India Pvt LTD, delivered a speech at the press conference.
"Given the recent changes, our trainers of Armath engineering laboratories will travel to Gujarat, India on March 15 for a month to train there the potential trainers, install equipment, technical stuff and software. Then, in about two or three months after the real training with the schoolchildren starts, the official opening ceremony will be held during which the children involved in the laboratories will represent their own projects to the guests”, - Karen Vardanyan noted.
In his turn, Vijay Shah, referring to the installation of "Armath" engineering laboratories in India, emphasized that it could help the Indian children in future professional orientation, because in India the 10-16 years old teenagers have creative skills, but they are not fully identified and coordinated, and the "Armath" methodology and educational model can best identify this.
"The population of India is large, and we must empower our future professionals, train them, equip them with new knowledge and skills so that they can be the most competitive in the developing world," said Vijay Shah.
He stressed that the Armath Laboratory of India will arm children in five directions: programming, three-dimensional modeling, robotics, artificial intelligence, and drones. "All this will give children a comprehensive knowledge that can be applied in the modern world," concluded Vijai Shah.
The format of the partnership is really unique regarding the fact that two Armenian trainers leave for India for a month to train potential future trainers and children, but not the Indian future trainers arrive here to be trained.
“We emphasize the great importance of international cooperation. With high rates and record-breaking successes in Armenia, it is really important that we are now able to share our technological education experience and vision with other countries and make our contribution to the community development of other countries in terms of delivering equal educational opportunities. It is significant for us and we are proud that other countries use the model developed in Armenia thanks to and in collaboration with the UATE members and partners”, - Karen Vardanyan, the Executive Director of UATE, stated.