Դեկտեմբերի 7-ից Շիրակի մարզի բոլոր դպրոցներում կան «Արմաթ» լաբորատորիաներ
Առաջատար տեխնլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը խորհրդանշական կերպով ամփոփեց  Շիրակի մարզի բոլոր դպրոցներում Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաներ տեղադրելու գործընթացը։ Դեկտեմբերի 6-ին Գյումրու թիվ 19 դպրոցում տեղի ունեցավ հերթական «Արմաթ» լաբորատորիայի բացման արարողությունը, որով ազդարարվեց 117 նոր ինժեներական լաբորատորիաների մուտքը Շիրակի մարզ, իսկ հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 7-ին,  տեղադրման ամբողջ գործընթացն ավարտվեց։ Այսպիսով, Գյումրու բոլոր դպրոցներն արդեն համալրված են «Արմաթ» լաբորատորիաներով: Այս մասին հայտնում են ԱՏՁՄ հանրային կապերի ծառայությունից:
Միջոցառմանը ներկա էին Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, Շիրակի մարզի կրթության վարչության բաժնի ներկայացուցիչներ, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության ներկայացուցիչներ։
Իր խոսքում Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը շնորհավորեց դպրոցականներին ձեռքբերման առթիվ և նշեց, որ անչափ կարևորում է նմանատիպ ձեռնարկների իրականացումը․
«Մեզ համար «Արմաթ» լաբորատորիաների բացումը շատ կարևոր քայլ է, քանզի ծրագրի իրականացումը հնարավորություն է տալիս մեր դպրոցականներին առաջատար ու նորարարական տեխնոլոգիաներին ծանոթանալ, հմտություններ ձեռք բերել», – նշեց մարզպետը։
Շնորհավորական խոսքով հանդես եկան  նաև «Արմաթ» ծրագրի ղեկավար Սեդրակ Վարդանյանը և դպրոցի տնօրեն Արտակ Մարտիրոսյանը։
«Կա ուսումնասիրություն, որ ԱՐՄԱԹ-ի սաների շուրջ 12 տոկոսը ստարտափ հիմնադիրներ են: Կան նաև աշակերտներ, ովքեր, շնորհիվ այս խմբակում ստացած գիտելիքի, հիմնել են իրենց «բիզնես»-ը դպրոցում և հօգուտ համայնքի ծառայություն են մատուցում:  Սաները կարող են իրենց նախագծերը հետագայում էլ զարգացնել ու վաճառել», – նշեց Սոֆյա Հարությունյանը՝ տեղեկացնելով, որ մարզում որպես խմբավար աշխատում են հենց տեղի մասնագետներ՝ լուծելով երիտասարդ կադրերի աշխատատեղերի խնդիրը։
Ընդհանուր առմամբ, մարզն ունի շուրջ 140 «Արմաթ» ինժեներական լաբարատորիա, որոնցից 117-ը բացվել են վերջին շրջանում: Ինժեներական լաբորատորիաները նախատեսված են 10-18 տարեկանների համար: Մեկ խմբում կարող է լինել մինչև 18 երեխա, բայց երեխաների քանակից կախված, դպրոցները կարող են ունենալ ավելի քան 1 լաբորատորիա: Ըստ նախատեսվածի, ինժեներական լաբորատորիաներ չեն ունենա միայն այն դպրոցները, որոնց աշակերտների ընդհանուր քանակը 33-ից պակաս է: Նմանատիպ դպրոցները Շիրակի մարզում 8 են:
Ծրագիրն այս տարվանից իրականացվում է ՀՀ կառավարության աջակցությամբ։ 2019 թվականի հուլիսին ՀՀ կառավարությունը 834 մլն դրամ է հատկացրել «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ստեղծման համար: 2019 թվականի ավարտին բացի Շիրակի մարզից լաբորատորիաներով հագեցված կլինեն Լոռու ու Տավուշի մարզերը, իսկ 2020թ. ավարտին «Արմաթ» լաբորատորիաներ կլինեն Հայաստանի և Արցախի բոլոր դպրոցներում:
Հիշեցնենք, որ Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների հիմնման ծրագիրը նախաձեռնել և իրականացնում է ԱՏՁՄ-ն։ Այժմ Հայաստանի, Արցախի և Վրաստանի տարածքում գործում են շուրջ 400 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ, որտեղ հազարավոր երեխաներ ստանում են անվճար ինժեներական կրթություն։

Since 7th of December, all the schools of Shirak Marz have been set up with «Armath» engineering laboratories
10-12-2019
The Union of Advanced Technology Enterprises symbolically summed up the process of setting up the «Armath» engineering laboratories in all schools of Shirak marz.
On December 6, the opening ceremony of the next «Armath» laboratory has been held at Gyumri School N19, where the opening of 117 new engineering laboratories in the Shirak marz has been announced. The next day, on December 7, the whole process of installation has been completed. Thus, all the schools in Gyumri have been equipped with «Armath» laboratories.
The Shirak Marz (region) governor Tigran Petrosyan, representatives of the Shirak marz education department and the Union of Advanced Technology Enterprises have attended the event.
In his speech, the Shirak marz Governor Tigran Petrosyan congratulated the schoolchildren on the achievement and stressed the importance of such initiatives.
«The opening of «Armath» laboratories is a very important step for us, as the implementation of the program enables our schoolchildren to get acquainted with advanced and innovative technologies and acquire engineering skills,"- the governor noted.
Sedrak Vardanyan, the «Armath» program leader and Artak Martirosyan, the school Director, has also delivered congratulatory remarks.
«There is a study that about 12 percent of Armath students are future startup founders. There are also students who set up their own "business" in the schools and serve the community thanks to the knowledge gained in the groups. Students can also develop and sell their projects in the future as well», said Sofia Harutyunyan, who also noted that all the Armath lab leaders are local specialists thus solving the problem of young people workplace.
In total, the province has about 140 "Armath" engineering laboratories, 117 of which have been recently opened. Engineering laboratories are designed for 10-18-year-old children. There may be up to 18 children in one group, but depending on the number of children, schools may have more than one laboratory. According to the plan, only schools with less than 33 students will not be set up with engineering laboratories. There are 8 similar schools in the Shirak region.
Since this year the project has been implemented with the support of the Government of the Republic of Armenia. In July 2019, the Government of Armenia has allocated AMD 834 million for the setting up Armath engineering laboratories. By the end of 2019, besides the Shirak marz, the marzes of Lori and Tavush will also be equipped with laboratories. By the end of 2020, there will be «Armath» engineering laboratories in all the schools of Armenia and Artsakh.
It is worth reminding that the program of the establishment of «Armath» engineering laboratories has been initiated and implemented by the UATE. Currently, there are about 400 «Armath» engineering laboratories operating in Armenia, Artsakh and Georgia, where thousands of children receive free engineering education.