Ծրագրավորման լեզուներ
Այս գաղտնագրի միջոցով կարող եք ջնջել կրկնօրինակ նիշքերը։ Անհրաժեշտ է նիշքը տեղադրել այն թղթապանակում, որտեղ գտնվում են կրկնօրնակ նիշքերը։ Այնուհետեւ pahpanvox_file = ' ' տողի չակերտներում պետք է գրել նիշքի անունը եւ ընդլայնումը, որը ցանկանում եք պահպանել։ Ծրագիրն աշխատեցնելուց հետո մյուս կրկնօրինակ նիշքերը կջնջվեն։
Օգտագործվել է python ծրագրավորման լեզուն՝ ներկառուցված filecmp եւ os գրադարաններով։ Գաղտնագիրը կարող եք գտնել այստեղ։
23-08-2019
Պարզ թվերը գտնող ծրագիր
Օգտագործողը ներմուծում է միջակայքը, իսկ ծրագիրը գտնում է այդ միջակայքում առկա բոլոր պարզ թվերը։
19-07-2019
«Խելացի քաղաք» ռոբոտների մրցույթ․ #armathtechnocamp19
Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում իրականացող #armathtechnocamp19-ի ընթացքում 6-րդ ջոկատի կազմում մեր խմբակի սաները 6-րդ ջոկատի կազմում(ջոկատավար՝ Սլավիկ Իսրայելյան) մասնակցեցին "Խելացի քաղաք" ռոբոտների մրցույթին։ Մրցույթի ընթացքում նրանց պատրաստած ռոբոտը հետեւում էր գծին, խաչմերուկներում կանգնում կարմիր լույսի ժամանակ եւ շարժվում կանաչ լույսի ժամանակ, կարողանում էր ինքնուրույն կանգնել կայանատեղիում, ինչպես նաեւ հավաքել քաղաքի աղբը։ Նրանք գրավեցին 1-ին հորիզոնականը։
27-04-2019
#loveagarak Էջանշաններ
«Ձեռնարկատիրություն» առարկայի շրջանակներում ուսուցչուհի Անահիտ
Մուրադյանի շնորհիվ ձեւավորվեց թիմ, որը սկսեց զբաղվել էջանշանների
արտադրությամբ։
Հուրախություն մեզ, այն դարձավ փոքրիկ համայնքային
բիզնեսի հաջողված օրինակ՝ միավորելով նաեւ Ագարակի Յուրի Գագարինի
անվան Արմաթ ինժեներական լաբորատորիան։
Մեր սաները զբաղվեցին QR կոդերի գեներացմամբ, ինչպես նաեւ օգտագործելով
իրենց գիտելիքները պատրաստեցին կայք, որի օգնությամբ մարդիկ էլ ավելի
շատ բան կբացահայտեն էջանշանների մասին։ Ինչպես նաեւ աջակցեցին որոշ
փայտե էջանշանների կտրման գործում՝ CNC շաղափային հաստոցով։
Այդ էջանշաններից վաճառվել է ԱՄՆՄԶԳ հայաստանյան առաքելության
տնօրեն Դեբորա Գրիզերին,HSBC բանկ Հայաստան ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Փոլ
Գրահամ Էդգարին, Հայաստանի Պատանեկան Նվաճումներ ՀԿ նախագահ
Արմինե Հովհաննիսյանին եւ այլոց։
20-03-2019
Հայկական կարպետ Կրիայի միջոցով
Հայկական կարպետը հայկական մշակույթի ամենավառ խորհրդանշաններից է։ Կարպետները հայկական մշակույթում հազարամյակների պատմություն ունեն։ Ուսումնասիրելով փիքսելային արվեսը, մեր սան Հայկուհի Մելքոնյանը Դիջիկոդ մրցույթի համար պատրաստել էր հայկական կարպետ՝ ստեղծելով սեփական ֆունկցիաներն ու հրամանները զարդանախշերը պատրաստելու համար։

Program for deleting duplicate files
With this code you can delete duplicate files. You need to place the file in the folder where the duplicate files are located. Then in the pahpanvox_file = '' line brackets you have to write the file name and the type of the file you want to save. After running the program, the other duplicate files will be deleted.
Python programming language with built-in filecmp and os libraries was used. The code can be found here.
23-08-2019
Prime numbers finding program
The user enters the range and the computer prints all the prime numbers from there.
27-04-2019
#loveagarak Bookmarks
• CNC cutting
The teacher of Entrepreneurship Anahit Muradyan from Agarak's secondary school created a business team involving our students. The team should make woody bookmarks. Furthermore, our students started to design some models. They also created Web page and QR codes. And if the user scans the code, he/she should saw all the information about that bookmark. The wood is cut by the CNC machine. These bookmarks were sold to USAID Armenia Mission Director Deborah Grizzer, CEO of HSBC Bank Armenia CJSC Paul Graham Edgar, President of the Junior Achievements of Armenia NGO to Armine Hovhannisyan and others.
20-03-2019
Armenian carpet via K-Turtle
The Armenian carpet is one of the brightest symbols of Armenian culture. Carpets have a millennia-long history in Armenian culture. Studying pixel art, our student Haykuhi Melkonyan prepared an Armenian carpet for the DigiCode competition, creating her own functions and commands for making ornaments.