Back_to_achievements
Protolab-ը նորարարական 3D տպագրության և ռոբոտատեխնիկայի աշխատանոց է, որը հիմնադրվել է 2020 թվականին Հայաստանի սահմանամերձ Նոյեմբերյան քաղաքում։
Ստարտափի հետևում կանգնած են չորս 16-ամյա երիտասարդներ՝ Արգամ Ամիրաղյանը՝ ծրագրավորող-ճարտարագետ, Հայկ Բուդաղյանը՝ դիզայներ-ճարտարագետ, Հրանտ Ղազինյանը՝ 3D մոդելավորող-ճարտարագետ և Հայկ Հախվերդյան` 3D մոդելավորող-ճարտարագետ։ Չնայած իրենց երիտասարդ տարիքին, նրանք արդեն ունեն 2-3 տարվա փորձ ճարտարագիտության, 3D մոդելավորման և 3D տպագրության ոլորտներում։
Protolab-ի թիմն ուսանում է ավագ դպրոցում և Արմաթ ինժեներական աշխատանոցում, որտեղ և ծնվել է նախագծի գաղափարը։ «Մենք վստահ ենք, որ Protolab-ի նման աշխատանոցները կարող են հեղափոխել Հայաստանի 3D տպագրության ոլորտը, օգնել տնտեսական զարգացմանը և իրենց օրինակով ցույց տալ մարզերում բնակվող երիտասարդներին, որ հաջողության հասնելու և արդյունավետ բիզնես-մոդել ստեղծելու համար բնավ պարտադիր չէ բնակվել մայրաքաղաքում»,- ասում է կազմակերպության հիմնադիրներից Արգամ Ամիրաղյանը։
Protolab-ի թիմն ունի մոտ մեկ տարվա փորձ էլեկտրոնիկայի և ճարտարագիտության ոլորտում, որոշ տեսակի ռոբոտների՝ ծրագրավորման և նախագծման փորձ։
Աշխատանոցի գերակա ճյուղերից մեկը 3D մոդելավորումն ու տպագրությունն է, որը նախատեսվում է դարձնել շահույթի հիմնական աղբյուր։ Այս ուղղությունը հնարավորություններ կընձեռի ձեռք բերել համագործակիցներ և գնորդներ բազում ոլորտներում։ Կիրառական փորձի և ռազմավարական ուսումնասիրության արդյունքում Protolab-ն առանձնացրել է մի շարք 3D մոդելավրման և տպագրության ծառայաություններ և ապրանքներ, որոնք առանցքային դեր կխաղան բիզնեսի կազմակերպման նախնական փուլում։ Տվյալ ապրանքները օժտված են լուծել մի շարք ճարտարագիտական խնդիրներ և արտադրել բարձր մրցունակություն ունեցող, բարձրորակ ապրանքներ ցածր ինքնարժեքով և, հետևաբար, շուկայականից ցածր վաճառքի գնով։
Նախնական փուլում նախատեսված արտադրանքների օրինակներ են՝
- պահեստամասեր (աստղանիվներ),
- սարքավորումների կմախքներ և տուփեր,
- ցանկացած տեսակի ֆորմաներ,
- դեկորացիաներ (լուսամփոփների տուփեր, գլուխկոտրուկներ, արձանիկներ, հուշանվերներ)։
Աշխատանոցի մյուս ճյուղերից է երկչափ դիզայնը, որն իր մեջ ներառում է ֆրիլանս գործունեություն գրաֆիկ դիզայնի և թվային նկարչության ոլորտներում։ Թվային նկարչությունն իր մեջ ներառում է դիմանկարների և պատկերների մշակում, ետնապատկերների ստեղծում։
Իր մի քանի ամսվա գործունեության շրջանակներում ընկերությունը հասցրել է համագործակցել տարբեր ընկերությունների հետ.
1) Ինստիգեյթ` Մետաքս ծրագրի տեղադրումը Տավուշի մարզի մի շարք շրջաններում և գյուղերում, այդ թվում ևս Նոյեմբերյանի շրջանում
2) Զևիթ ընկերության հետ` հողմաէլեկտրակայանի փոքր մոդելի տպում (շուրջ 1.5 մետր երկարությամբ)
3) Արեգակ բանկային կազմակերպության համար ծաղկամանների պատրաստում
Վերջերս ProtoLab-ը մասնակցել է DigiTec 2021-ին, որի ժամանակ էլ մեծ ծանոթություններ է հաստատել տարբեր IT ընկերությունների հետ։

Back_to_achievements
Protolab is a workshop on innovative 3D printing and robotics, that was founded in 2020, in the border town of Noyemberyan, Armenia.
There are four 16-year-olds standing behind the startup: Argam Amiraghyan is a programmer-engineer, Hayk Budaghyan is a designer-engineer, Hrant Ghazinya is a 3D modeling engineer, and Hayk Hakhverdyan is a 3D modeling engineer.
However a young age, they already have 2-3 years of experience in the fields of engineering, 3D modeling, and 3D printing. The team of Photolab studied in high school and in the Armath Engineering Workshop, where the idea for the project was born.
"We are convinced that workshops like Protolab can revolutionize Armenia's 3D printing industry, help economic development, and show young people in the regions by their example that you do not have to live in the capital to succeed and create an effective business model,"  said one of the founders of the organization, Argam Amiraghyan.
The Protolab team has about a year of experience in the field of electronics, engineering, design of some types of robots, programming. The Protolab team has about a year of experience in the field of electronics, engineering, design of some types of robots, programming.
One of the other branches of the workshop is two-dimensional design, which includes freelance activities in the fields of graphic design and digital painting. Digital painting includes the development of portraits, images, and the creation of background images.
Within the framework of its activity for several months, the company has managed to cooperate with different companies.
1. Instigate: Installation of Silk project in a number of regions and villages of Tavush region, including Noyemberyan region
2. Printing a small model of a wind farm (about 1.5 meters long) with ZIT company
3. Making vases for Aregak banking organization
Recently, ProtoLab participated in DigiTec 2021, during which it established great acquaintances and contacts with various IT companies.