Իրեր գտնող և տեղափոխող ռոբոտների մրցույթ 2017
Մրցույթը հայտարարել էր Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։ Հայտագրվել էր շուրջ 20 թիմ Երևանի և մարզերի դպրոցների «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներից։ Տավուշի մարզի Արծվաբերդ համայնքի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների պատրաստած ինքնուրույն ղեկավարվող ռոբոտը լավագույնս կատարել է իրեր գտնող և տեղափոխող ռոբոտների մրցույթի պահանջներն ու արժանացել առաջին մրցանակի։
Մասնակից թիմերը մրցույթին պատշաճ ներկայանալու և ցանկալի ռոբոտը պատրաստելու համար պատվիրել ու ստացել են որոշակի դետալներ, 3 ամիս տված աշխատանքից հետո եզրափակիչ փուլ են անցել 10-12 թիմ Տավուշի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի մարզերից ու մայրաքաղաք Երևանից։ Մրցույթի մասնակիցների առջև խնդիր էր դրվել պատրաստել ռոբոտ, որը ղեկավարվում է ինքնուրույն՝ առանց անձի միջամտության։ Ռոբոտը դաշտում պետք է տարբերակեր եռանկյունաձև, գնդաձև և խորանարդի տեսքով իրերը՝ ըստ երեք գույների, վերցներ դրանք ու տեղափոխեր դաշտի համապատասխան մասում տեղակայված պահեստավայրը։ Յուրաքանչյուր գործողության համար սահմանվել են տարբեր միավորներ։ Արդյունքում հաղթել են արծվաբերդցիները, երկրորդ տեղում է Սևանի ավագ դպրոցի թիմը, երրորդում՝ Վանաձորի 5-րդ ավագ դպրոցի թիմը։

Objects finding and sorting robots contest 2017
This contest was announced by the Union of Information Technology Enterprises. About 20 teams applied for this contest from the Armath engineering laboratories of Yerevan and regions of Armenia. The robot, which was made by the team from the secondary school of Artsvaberd village of Tavush region solved the task of the contest in best way and won the contest.
All teams applied for the contest gave the necessary details from UITE, 3 months worked for the project and 10-12 teams from Tavush, Lori, Gegharkunik, Shirak, regions and Yerevan had the opportunity to present their robots during the final stage.
The task of the contest was to make the robot, which was regulated automatically. The robot must sort by colors the triangular, spherical and cube shaped items on the field, take them and move to the storage. There are fixed points for any action. As the result of the contest the team from Arstvaberd won the first place, on the second place was the high school of Sevan, on the third place was the team from high school number 5 from Vanadzor.