ՌՈԲՈՏՆԵՐԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ 11-ՐԴ ԱՌԱՋՆՈՒԹՅԱՆ
Սեպտեմբերի 16-ին՝ Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրում տեղի է ունեցել Ռոբոտների հայաստանյան 11-րդ առաջնությունը, որի շրջանակում մրցել են արգելքներ հաղթահարող և լաբիրինթոսից ելք գտնող 42 ռոբոտ ՀՀ բոլոր մարզերից և Արցախից:
Ռոբոտների հայաստանյան 11-րդ առաջնության մասնակիցները 10-ից 18 տարեկան են և հիմնականում ներկայացրել են «Արմաթ» համահայկական կրթական ցանցը: Նրանք ռոբոտները ստեղծել են շուրջ երկու ամսում և փորձարկել են այն՝ մրցույթից մեկ օր առաջ տեղի ունեցած հեքեթոնում:42 թիմերի ներկայացուցիչներն իրենց ստեղծած ռոբոտները ներկայացրել են հանրությանն ու մասնագիտական ժյուրիի անդամներին: Ժյուրիի կազմում էին Տիգրան Զաքարյանը (Ռադիոֆիզիկայի և կապի ինստիտուտ), Փայլակ Ղուկասյանը (ArtElektro), Պատվական Հախինյանը (Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոն), Հրաչյա Մակարյանը (ՓՈՒԼ), Հրանտ Խաչատրյանը (Սայմոտեկ), Հրաչ Խաչատրյանը (Սայմոտեկ), Աթանես Խաչատրյանը (Ինստիգեյթ Ռոբոտիքս) և Արման Պողոսյանը (Ինստիգեյթ):
Ժյուրիի անդամները, ամփոփելով արդյունքները, ընտրել են լավագույններին: Խրախուսական մրցանակի են արժանացել Սիսիանի թիվ 2 հիմնական դպրոցի աշակերտները: Երրորդ հորիզոնականն է զբաղեցրել Արցախի ՏՏ կենտրոնի թիմը, երկրորդը՝ Սեւանի ավագ դպրոցի արմաթցիների թիմը:
Հաղթող են ճանաչվել Գյումրու ՀԱՊՀ «Արմաթ» թիմի սաները: Լավագույնների եռյակը դրամական պարգևի է արժանացել Ucom ընկերության և Վորլդ Վիժն Հայաստանի կողմից:
Գյումրու ՀԱՊՀ թիմի անդամները մրցույթի գլխավոր հովանավոր Ucom ընկերության կողմից պարգևատրվել են նաև բջջային հեռախոսներով:

11TH ARMROBOTICS CHAMPIONSHIP
On September 16, 2018, the 11th ArmRobotics Championship has been held at “Mkhitar Sebastatsi” Educomplex. 42 robots from all regions of Armenia and Artsakh competed in overcoming obstacles and finding a way out of the maze․
The participants of the 11th ArmRobotics Championship are aged between 10 and 18 and mainly represent the "Armath" Pan-Armenian Educational Network. They created robots in about two months and experimented the latter a at the hackathon being held a day before the championship.
Representatives of 42 teams presented their robots to the public and professional jury members. The jury members were Tigran Zakaryan (Radiophysics and Communication Institute), Paylak Ghukasyan (ArtElektro), Patvakan Hakhinyan (Vanadzor Technological Center), Hrachya Makaryan (Pool), Hrant Khachatryan (Symotec), Hrach Khachatryan (Symotec), Atanes Khachatryan (Instigate Robotics) and Arman Poghosyan (Instigate).
Summing up the results, the jury members chose the best. The pupils of Sisian Secondary School N 2 were awarded with encouragement prizes. The IT center of Artsakh occupied the third place, the second place was awarded to the team from the high school of Sevan.
The students of the Armath team of Gyumri NPUA became the winners. The winners’ trio received money rewards from Ucom and World Vision Armenia.
The students of the Armath team of Gyumri NPUA have received also mobile phones from the General Sponsor of the Championship, the Ucom.