Եռաչափ մոդելավորում/2018
Դեկտեմբերի 6-ին՝ Բեսթ Վեսթերն Կոնգրես հյուրանոցում տեղի է ունեցել Եռաչափ (3D) մոդելավորման մրցույթ, որին մասնակցել են «Արմաթ» համահայկական կրթական ցանցի 38 խմբակի սաներ ՀՀ մարզերից և Արցախից:
«Ռոբոտներ եւ Ռոբոտատեխնիկա», «Մեխանիզմներ եւ մեքենաշինություն», «Հայկական պատմամշակութային հուշակոթողներ» անվանակարգերում ժյուրիի հատուկ մրցանակին արժանացան համապատասխանաբար Ճամբարակի ավագ, Գավառի թիվ 5 հիմնական եւ Ներքին Կարմիրաղբյուրի միջնակարգ դպրոցների սաները:
Խրախուսական մրցանակի են արժանացել Վանաձորի պետական պոլիտեխնիկական քոլեջի արմաթցի սաները:
Երրորդ եւ երկրորդ մրցանակային հորիզոնականում են Արցախի ՏՏ կենտրոնի եւ Կարճաղբյուրի «Արմաթ» լաբորատորիաների սաները:
Մրցույթի հաղթող ճանաչվեցին Երևանի «Ղողանջ» կենտրոնի և Ավետիսյան դպրոցի սաներ Սամվել Բաբլոյանը, Արշակ Պողոսյանը եւ Ալեքս Մնացականյանը իրենց ստեղծած «Ամենագնաց» նախագծով: Թիմի խմբավարը Հայկ Կարապետյանն է, ով ապրիլյան պատերազմից հետո ԱՏՁՄ-ի նախաձեռնած «Բանակից ՏՏ ոլորտ» կրթական ծրագրի մասնակից է եւ արդեն մեկ տարի է, ինչ դասավանդում է «Արմաթ»-ում:
Հաղթող թիմի անդամները Ucom ընկերության կողմից որպես մրցանակ ստացան բջջային հեռախոսներ եւ դրամական պարգեւ: Դրամական պարգեւի արժանացան նաեւ 2-րդ եւ 3-րդ հորիզոնականները զբաղեցրած թիմերը:
Մրցույթը պահանջում էր մոդելավորել ու եռաչափ տպիչներով և/կամ շաղափային (CNC) հաստոցի միջոցով տպագրել մոդելներ՝ ռոբոտի մասեր, մեխանիզմներ կամ պատմամշակութային հուշակոթողներ: Մոդելները պետք է բաղկացած լինեն 40 մասից, պարունակեն ամենաքիչը երկու գույն:
Եռաչափ մոդելավորման մրցույթը ընթացել է բոլոր մասնակիցների միաժամանակյա աշխատանքով. եռաչափ տպիչներով և շաղափային հաստոցներով միմյանց զուգահեռ տպագրվել են պահանջվող մոդելները: Ժյուրիի անդամները ծանոթացել են դպրոցականների աշխատանքներին՝ գնահատելով վերջիններիս ինժեներական լուծումները, որակը, դիզայնը, կիրառելիությունն ու դետալների քանակը:

Yerevan hosted a 3D modeling competition on December 6, where students of 38 Armath pan-Armenian education network from Armenian marzes and Artsakh took part.
The jury awarded special prizes in the categories Robots and Robotronics, Mechanisms and Motor Industry, Armenian Historical and Cultural Monuments to the students from Chambarak high school, Gavar N5 elementary school and Nerkin Karmiraghbyur secondary school respectively.
Incentive prizes were awarded to Armath students from Vanadzor State Polytechnic College. The awards for the second and third places respectively went to the students from Armath labs of Artsakh IT Center and Karmiraghbyur.
The winners of the contest are students of Ghoghanj Children’s Center (Yerevan) and Avetisyan School Samvel Babloyan, Arshak Poghosyan and Alex Mnatsakanyan with their all-terrain vehicle project. The group leader was Hayk Karapetyan, who joined UITE’s “From army to IT” educational program after the April War and has been teaching at Armath labs for a year now.
The members of the winning team received mobile phones and prize money from Ucom. Prize money was also awarded to the runner-up and the third-placed team.