ԱՆՕԴԱՉՈՒ ԹՌՉՈՂ ՍԱՐՔԵՐԻ ՄՐՑՈՒՅԹ / 2021
Սեպտեմբերի 18-ին Լեռնապատ գյուղի ԱԹՍ փորձակայանում տեղի ունեցավ «Հաւք 2021» ԱԹՍ առաջին մրցույթը։ Մրցույթն իրականացվել է երեք անվանակարգերում՝ դպրոցահասակներ, սիրողական խմբեր ու սկսնակ ընկերություններ և արհեստավարժ ընկերություններ։ Հաշվի առնելով այս խմբերը` առաջադրվող խնդիրները եղել են պարզ, միջին և բարդ։ Մասնակցել է 27 թիմ, որոնցից 11 թիմ ներկայացել է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներից։
«Դպրոցահասակներ» անվանակարգում կրակի օջախի հայտնաբերման և հեղուկ նյութերի սփռման խնդիրները լավագույնս լուծել է FlyLab Yerevan, իսկ տուժածի հայտնաբերման և գոյատևման փաթեթի առաքման խնդիրը՝ «Բիւրակն» թիմը։
«Սիրողական խմբեր և սկսնակ ընկերություններ» անվանակարգում կրակի օջախի հայտնաբերման և տուժածի հայտնաբերման ու գոյատևման փաթեթի առաքման հարցերում առաջատարն էր AHEX թիմը, իսկ հեղուկ նյութերի սփռման հարցում՝ FlyLab-ը։
«Արհեստավարժ ընկերություններ» անվանակարգում կրակի օջախի հայտնաբերման խնդիրը լուծելով  հաղթող է ճանաչվել «ՊրոՄաք» ընկերության թիմը։
Ժյուրիի խմբում ընդգրկված են եղել Հայկ Ասլանյանը (ՀՀ ԲՏԱ նախարարություն), Բագրատ Վարդազարյանը և Արտավազդ Հովհաննիսյանը (ՀՀ ԱԻՆ), Ալեն Ամիրխանյանը և Արամ Հաջյանը (Հայաստանի ամերիկյան համալսարան), Գոռ Բաղդասարյանը (ՊիքսԱրտ), Րաֆֆի Քասարջյանը և Վահագն Պողոսյանը (ԱՏՁՄ), Ավետիք Քերոբյանը և Արման Պողոսյան (Կարեն Վարդանյանի անվան կրթական հիմնադրամ)։
Մրցանակային ֆոնդը, որը տրամադրվել է «ՊիքսԱրտ» ընկերության կողմից, կազմել է 15 միլիոն ՀՀ դրամ։ Առաջին տեղի համար թիմերը ստացել են 800.000, երկրորդ տեղի համար՝ 600.000, իսկ երրորդ տեղի համար՝ 300.000 դրամ մրցանակ։
Մրցույթն իրականացվել է ԵՄ Հորիզոն 2020 «Ռեսպոնդրոն» ծրագրի շրջանակներում, որը միտված է արտակարգ իրավիճակներում իրավիճակային իրազեկման համակարգի զարգացմանն ու կիրառմանը, ինչպես նաև առաջին արձագանքողին անհրաժեշտ տեղեկատվության և կապի ծառայությունների տրամադրմանը:
Մրցույթի կազմակերպիչներն են «Կարեն Վարդանյանի անվան կրթական հիմնադրամը», ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը (ԱԻՆ), ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական նախարարությունը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը (ՀԱՀ) և Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ)։

UNMANNED AERIAL VEHICLES CONTEST / 2021
On September 18, the first "Hawk 2021" UAV contest took place at the UAV airport after Karen Vardanyan in Lernapat village. The competition was held in three categories: student groups; amateur groups and start-up companies; specialized companies. Taking into account these groups, the problems will be simple, medium, and complex.
About 27 teams participated in the competition, 11 of them appeared from "Armatհ" engineering laboratories.
In the "Student Groups" category, FlyLab Yerevan solved the problem of finding the source of the fire and spreading liquid substances the best, and the problem of delivering the survival package to the victim was solved by the "Byurakn" team.
In the "Amateur Groups and Start-Up Companies" category, the AHEX team was the leader in terms of finding the fire, finding the victim, and delivering the survival package, and FlyLab was the leader in dispersing the liquid materials.
The team of "ProMac" company was recognized as the winner in solving the problem of finding a fire in the "Specialized Companies" category.
The jury consisted of Hayk Aslanyan (RA Ministry of High-Tech Industry), Bagrat Vardazaryan and Artavazd Hovhannisyan (RA Ministry of Emergency Situations), Alen Amirkhanyan and Aram Hajyan (American University of Armenia), Gor Baghdasaryan (PicsArt), Raffi Kassarjian and Vahagn Poghosyan (UATE), Avetik Kerobyan and Arman Poghosyan (Karen Vardanyan Educational Foundation).
The prize fund, provided by "Picsart" company, made 15 million AMD. The teams received 800.000 AMD for the first place, 600.000 AMD for the second place, and 300.000 AMD for the third place.
The competition is held within the framework of the EU Horizon 2020 "ResponDrone" program, which aims to develop and implement a situation awareness system in emergencies, as well as to provide the necessary information and communication services to the first responder.
The organizers of the competition are the Karen Vardanyan Educational Foundation, the RA Ministry of Emergency Situations (MES), the RA Ministry of High-Tech Industry, the American University of Armenia (AUA), and the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE).