ԱՐՄԱԹԸ ԴԻՋԻԹԵՔ 2019 ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍՈՒՄ
Հոկտեմբերի 6-9 Երեւան Էքսպո կենտրոնում տեղի ունեցած ԴիջիԹեք 2019 տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի օրերին Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների տաղավարը մշտապես բազմամարդ էր։ Քաղաքացիները, տեղական ու միջազգային բիզնեսի ներկայացուցիչներն ու պետական այրերը հետաքրքրությամբ լսում էին արմաթցիների կողմից ներկայացվող նախագծերի նկարագրությունն ու փորձում նշմարել հետագա համագործակցության հեռանկարները։ Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների տաղավարում ստորագրվեց Արմաթ կրթական ծրագիրը Հնդկաստանի Հանրապետություն արտահանելու մասին պայմանագիր։ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը եւ «BattleLab India Pvt LTD» ընկերությունը ներկայացնող բժիշկ, գործարար եւ սոցիալական ակտիվիստ Վիջայ Շահը, ստորագրելով վերոնշյալ փաստաթուղթը, շեշտեցին կրթական ոլորտում միջազգային նման համագործակցության կարեւորությունը։ Ստորագրմանը ներկա էր 2019 թ.-ին Ֆորբս ամսագրի «Աշխարհի լավագույն ընկերություններ» («World’s Best Regarded Companies») ցուցակում երրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող աշխարհահռչակ «Infosys» ընկերության համահիմնադիր Նարայանա Մուրթին։ Ցուցահանդեսի երկրորդ օրը Դիջիթեք այցելեց ՏՏ համաշխարհային համաժողովի (WCIT 2019) նախարարական պատվիրակությունը, որի կազմում էին Բանգլադեշի, Իրաքի, Բրազիլիայի, Բելիզի, Մալազիայի, Բուլղարիայի, Հունաստանի, Լիտվայի, Էստոնիայի և մի շարք այլ պետությունների համապատասխան ոլորտի նախարարները։ Վերջիններս մեծ հետաքրքություն ցուցաբերեցին Արմաթ նախագծի վերաբերյալ։
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն այս անգամ նախ հուշագիր ստորագրեց Եթովպիայի ինովացիաների և տեխնոլոգիաների նախարար Սիսեյ Յադեթեի հետ՝ Եթովպիայում 51 Արմաթ ալբորատորիաների ներդրման վերաբերյալ։ Դրան հետեւեց Աֆղանստանի հեռահաղորդակցության և ՏՏ նախարար Մոհամմեդ Հաշիմի հետ ԱՏՁՄ հուշագիրը՝ Աֆղանստանում եւս նմանատիպ նախագիծ ունենալու պատրաստակամության մասին։
Այցելուների թվում էին ԱՄԷ «Mubadala» ներդրումային ընկերության ղեկավար կազմը, «VMware» ընկերության գործադիր տնօրեն Ռաջիվ Ռամասվամին:
Հիշեցնենք, որ ԴիջիԹեքն այս տարի անցկացվում էր WCIT 2019-ին զուգահեռ, որի ընթացքում Արմաթը նույնպես հանդես էր եկել տաղավարով՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպրոտի նախարարության կողմից ներկայացվող Հայաստանի կրթական ծրագրերի շրջանակում։

ARMATH AT DIGITEC EXPO 2019
The Armath engineering laboratories pavilion was always crowded during the days of DigiTec 2019 technological exhibition held at Yerevan Expo Center on October 6-9. The visitors, local and international business representatives and government officials were eagerly listening to the description of the projects presented by the Armathians and trying to identify the prospects for further cooperation.
At the opening ceremony of the exhibition, the agreement on the exporting of Armath to the Republic of India was signed in Armath pavilion. Mr. Karen Vardanyan, the Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) and Mr. Vijay Shah․Mr. Narayana Murthy, the co-founder of Infosys company which occupies the third place among the Forbes «World’s Best Regarded Companies» 2019, was present at the signing. The same day Armath pavilion also hosted the management staff of the «Mubadala» investment company.
On the second day of the exhibition, the ministerial delegation of the World IT Congress (WCIT 2019) consisted of ministers from the respective sectors of Bangladesh, Iraq, Brazil, Belize, Malaysia, Bulgaria, Greece, Lithuania, Estonia and a number of other countries visited the DigiTec. They showed great interest towards the Armath project.
Mr. Karen Vardanyan, the Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises, first signed a memorandum with Mr. Sisey Tola Yadete, the Minister of Innovation and Technology of Ethiopia on the implementation of 51 Armath laboratories in Ethiopia. This was immediately followed by the UATE Memorandum of Understanding with Mr. Mohammad Hashim, the Afghan Minister of Telecommunications and IT, on the readiness to have a similar project in Afghanistan.
Mr. Rajiv Ramaswami, the CEO of VMWare, was among the visitors․ We should note that this year the DigiTec was held alongside with the WCIT 2019, during which Armath also had the pavilion in the frames of educational projects of Armenia, presented by Ministry of education, science, culture and sport of RA.