«Բաց Խաղ» առաջնություն/2015
Հոկտեմբերի 24-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայացավ «Բաց խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի 5-րդ հոբելյանական առաջնությունը: «Բաց խաղ» 2015-ը միավորել էր Հայաստանի խաղային ինդուստրիայի սիրահարների, սկսնակ և փորձառու մասնագետների, ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների և այլ հյուրերի:
Այդ տարի համակարգչային և բջջային խաղերի առաջնության մասնակից 30 նախագծից եզրափակիչ փուլ անցան և ցուցահանդեսին ներկայացվեցին 10-ը:Դավիթ Մկրտչյանի Drift Rivals խաղը հաղթող ճանաչվեց «Լավագույն 3D խաղ», իսկ Marimba թիմի Space խաղը՝ «Լավագույն տեխնիկական լուծում» անվանակարգում: Այս խաղերի հեղինակներն առաջնության գործընկեր Huawei ընկերության կողմից ստացան բջջային հեռախոսներ:
Գյումրիից Digital Pomegranate թիմը իր PlayLand Armenia նախագծով հաղթեց միանգամից երկու`«Լավագույն 2D խաղ» և «Լավագույն դիզայն» անվանակարգերում: PlayLand Armenia-ն առաջին առցանց խաղահրապարակն է աշխարհի տարբեր ծայրերում գտնվող հայ մանուկների համար: Հավելվածը վիրտուալ աշխարհ է, որտեղ երեխաները կարող են խաղալ, սովորել և շփվել միմյանց հետ: Այն նախատեսված է 5-10 տարեկան երեխաների համար և անկախ լեզվական գիտելիքներից հնարավորություն է տալիս բազմազան խաղերի միջոցով ուսումնասիրել հայոց լեզուն ու մշակույթը:
«Լավագույն կրթական խաղ» անվանակարգում հաղթեց Այգեկի բնակիչ Վանիկ Սարգսյանը՝ իր «Միլիոնատեր» նախագծով:«Ատոմ» թիմի Versus խաղն արժանացավ «Հատուկ մրցանակի»: Թիմը հաղթեց նաև առաջնության այցելուների քվեարկության արդյունքում ու նվաճեց «Ժողովրդական մրցանակ» տիտղոսը: Versus խաղն իրենից ներկայացնում է Shooter` Team Deathmatch ոճով, որի իրադարձությունները տեղի են ունենում Երևան քաղաքի փողոցներից մեկում։
Առաջնության հաղթող մասնակիցները ստացան գումարային պարգևատրումներ, իսկ Օրանժ Արմենիան անակնկալ մատուցեց 3 երիտասարդների՝ հնարավորություն ընձեռելով մասնագիտական վերապատրաստում անցնել ընկերությունում և ուղղակիորեն ներգրավված լինել պրոֆեսիոնալ թիմերի աշխատանքին:

"Open game" contest/2015
On October 24, Moscow Cinema hosted the 5th “Open Game” Anniversary Championship of Computer and Mobile Games. Open Game 2015 had brought together all fans of the Armenian game industry, beginner and expert specialists, as well as representatives of IT industry and other guests.
That year, 10 from 30 participating projects reached the final stage and were presented at the Public Expo.
Davit Mkrtchyan’s Drift Rivals game was the winner in the “Best 3D Game” category while the Space project by the Marimba team won in the “Best Technical Solution” nomination category. Developers of the mentioned games received handsets from Huawei company – partner of the championship.
The Digital Pomegranate team from Gyumri won in 2 nomination categories at a time – “Best 2D Game” and “Best Design”, with their PlayLand Armenia project. PlayLand Armenia is the first online playground for the Armenian children all over the world. It’s a virtual environment, where children can play, learn and communicate with each other. This application is designed for children aged 5-10 and enables to study the Armenian language and culture through a variety of games, no matter the language skills of users.
The “Special Prize” was awarded to Atom team for their Versus game. This project, which is a shooter in a Team Deathmatch style, events of which take place in one of Yerevan streets, received the most amount of votes by the visitors of the Expo and was awarded as well the „Popularity Prize”.
The winner in the “Best Educational Game” nomination category was Vanik Sargsyan from Aygek village, Armavir region, with his Millionaire project. Winners of the Championship received monetary prizes from the organizers; moreover Orange Armenia had prepared another surprise for 3 of the participants providing them with an opportunity to pass a professional internship in the company and be directly involved in the works of its professional teams.