Մայիսի 30-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում կայացավ դպրոցականների կողմից ամենասպասված ԴիջիԿոդպատանեկան ծրագրավորման ամենամյա մրցույթը: Այս մրցույթին մասնակցել են ՀՀ գրեթե բոլոր մարզերի դպրոցականները` արտացոլելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համայնքային զարգացումն ու պոտենցիալը: Դպրոցականներն աշխատել են Կրիա (KTurtle) և Մասաչուսեթսի (MIT) տեխնոլոգիական ինստիտուտի կողմից մշակված Scratch (Աղվես) ծրագրավորման լեզուներով: Նրանք ներկայացրել են իրենց խաղերը մասնագիտական ժյուրիի անդամներին: Ժյուրիի կազմում ընդգրված էին Արման Աթոյանը (X-Tech), Վահե Տոռոզյանը (Mindup Games), Նարեկ Թութխալյանը (Վորլդ Վիժն Հայաստան), Վարդան Մամիկոնյանը (Ucom), Արամ Քեռյանը (AUA), Սաթենիկ Մնացականյանը (Լեւիաթան), Նարեկ Աղեկյանը (Noor Games) եւ Արման Պողոսյանը (Ինստիգեյթ):
«13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում «Լավագույն խաղ» անվանակարգում հաղթողներ ճանաչվեցին Ամիր Մեհդի Ասադին ու Րաֆֆի Բունիացյանը (Աբովյան) իրենց «Revenge for justice» խաղով և Միքայել Նավոյանն ու Էդուարդ Ղազարյանը ՝ (Վանաձոր) իր «Last hope» խաղով, իսկ 13 տարեկանից ցածր տարիքային խմբում՝Լիանա եւ Դիանա Խաչատրյանները (Կարճաղբյուր) «R/Evolution» խաղով»:Հռիփսիմե Յուզբաշյանը (Երևանից) իր «Թիվ» խաղով հաղթեց 13 տարեկանից ցածր տարիքային խմբում «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա» անվանակարգում, իսկ 13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա և սարքերի ինտեգրում» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Վահագն Զարգարյանը (Արծվաբերդ) իր «Flying device» նախագծով:
Կրիա (KTurtle) ծրագրով «Լավագույն ալգորիթմական լուծում» անվանակարգում հաջող ճանաչվեց Մասիսից Էդգար Հարությունյանի «Եռանկյան կառուցում ըստ կոորդինատների» նախագիծը: «Լավագույն դիզայն» անվանաարգում հաղթող է Գյումրու 23 դպրոցի Արմաթի սաներ Ռազմիկ Սարգսյանի և Ստեփան Գրիգորյանի «Be like panda» խաղը: Լավագույն ծրագրերի հեղինակներն արժանացել են պատվոգրերի ու խրախուսական մրցանակների:
«ԴիջիԿոդն իրականացվում է մի կողմից՝ բացահայտելու Հայաստանի ամբողջ տարածքում ինժեներություն ուսումնասիրող տաղանդավոր դպրոցականներին, մյուս կողմից՝ խրախուսելու նրանց, որպեսզի խաղեր սպառողից վերածվեն խաղ ստեղծողի: Այս տարի ԴիջիԿոդ մրցույթին դիմել են «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների 300 դպրոցականներ, եզրափակիչ փուլ են անցել նրանցից 54-ը»:
Հաղթող նախագծեր
Revenge for justiceՏեսնել Ամիր Մեհդի Ասադի R/EvolutionՏեսնել Լիանա եւ Դիանա Խաչատրյաններ ԹիվՏեսնել Հռիփսիմե Յուզբաշյան Flying deviceՏեսնել Վահագն Զարգարյան

On May 30, the most anticipated annual DigiCode youth programming contest has been held at the American University of Armenia (AUA). Schoolchildren from almost all regions of the Republic of Armenia reflecting the community development and potential of information technologies have participated in the contest.Schoolchildren worked with the Kria (K-Turtle) and Scratch (Aghves) programming languages, the latter had been developed by the Massachusetts Institute of Technology (MIT). They have presented their games to the members of the professional jury.
Arman Atoyan (X-Tech), Vahe Torozyan (Mindup Games), Narek Tutkhalyan (World Vision Armenia), Vardan Mamikonyan (Ucom), Aram Keryan (AUA), Satenik Mnatsakanyan (Leviathan), Narek Aghekyan (Noor Games) and Arman Poghosyan (Instigate) have been involved among the members of the jury.
Amir Mehdi Asad and Raffi Buniatsyan (c. Abovyan) with their “Revenge for Justice” game and Mikayel Navoyan and Eduard Ghazaryan (Vanadzor) with their “Last Hope” game was awarded “The Best Game” category among those over 13 years old, and Liana Khachatryan and Diana Khachatryan (v. Karchaghbyur) with their “R / Evolution” game won among those under 13 years old.
Hripsime Yuzbashyan (from Yerevan) won in “The Best Interactive Animation” category with her “Number” game among those under 13 years old, and Vahagn Zargaryan (Artsvaberd), with his “Flying device” design, won in “The Best Interactive Animation and Device Integration” category among those over 13 years old.
The “Triangle Construction according to Coordinators” project by Edgar Harutyunyan from Masis, programmed by Kria (KTurtle) programming language, has been awarded the “The Best Algorithmic Solution” category.
The “Be like panda” game by Razmik Sargsyan and Stepan Grigoryan, the schoolchildren of Armath club of Gyumri school #23, won the “The Best Design” category. The creators of the best programs received diplomas and prizes.
DigiCode is held to discover talented schoolchildren studying engineering in the whole territory of Armenia, on the one hand, and to encourage them to turn from game consumers to the game makers, on the other hand. This year, 300 schoolchidren of “Armath” engineering laboratories applied for the DigiCode contest and 54 out of them passed to the final.