Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) VXsoft ընկերության հովանավորչությամբ և Շիրակի մարզպետարանի աջակցությամբ նախաձեռնել է «ԴԻՋԻԿՈԴ» կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթի անցկացումը Շիրակի մարզի Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում։
Մրցույթին ներկայացված է եղել 162 հայտ, որոնցից 51 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։
Այս անգամ Դիջիկոդում դպրոցականները մրցել են Աղուէս/Scratch և Կրիայ/K-Turtle լեզուներով ստեղծած ծրագրերով, Python` բարձր մակարդակի ծրագրավորման լեզվով գրված աշխատանքներով, իսկ մասնակիցներից 16 հոգի մասնակցել է «Կրիայ» ծրագրով լավագույն ալգորիթմական լուծում օլիմպիադային։ Հատկանշական է, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների, այս տարի մրցույթի մասնակիցները հանդես են եկել առավել օպտիմալ լուծումներով:
8 անվանակարգերում հաղթողներ ճանաչվեցին՝
- «Լավագույն խաղ»՝ Նարեկ Մարտիրոսյանը (Գյումրու թիվ 6 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.),
- «Լավագույն խաղ»՝ Հակոբ Այվազյանը (Գյումրու թիվ 6 հիմնական դպրոց, 13 տ. բարձր),
- «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա»՝ Աննա Մանուկյանը (Գյումրու թիվ 4 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.),
- «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա»՝ Սամվել Աղաբաբյանը (Մարալիկի արհեստագործական ուսումնարան, 13 տ. բարձր),
- «Լավագույն գծագրություն և դիզայն»՝ Սուսաննա Հովհաննիսյանը (Նոր Կյանքի միջնակարգ դպրոց),
- «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝ Գոռ Գևորգյանը (Գյումրու «Ընտանիք» կենտրոն),
- «Կրիայ» ծրագրով լավագույն ալգորիթմական լուծում օլիմպիադիա՝ Սրապ Գևորգյանը (Գյումրու թիվ 20 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.),
- «Կրիայ» ծրագրով լավագույն ալգորիթմական լուծում օլիմպիադիա՝ Նարեկ Աբրահամյանը (Արթիկի թիվ 5 հիմնական դպրոց, 13 տ. բարձր),
- Շիրակի մարզպետարանի կողմից հատուկ մրցանակի արժանացավ Հակոբ Այվազյանը (Գյումրու թիվ 6 հիմնական դպրոց)։
Լոռի
Ապրիլի 3-ին տեղի ունեցավ Լոռի 2021 Դիջիկոդ կիրառական ծրագրավորման պատանեկան 6-րդ ամենամյա մրցույթը։ Այս փուլին մարզից ներկայացվել էր մասնակցության 186 հայտ։ Թիմերից 42-ն անցան եզրափակիչ փուլ, իսկ 23 աշակերտ տեղում մասնակցեց «Կրիայ օլիմպիադա» մրցույթին։
- «Լավագույն խաղ» անվանակարգ․ մինչև 13 տարեկան տարիքային խմբում հաղթող է ճանաչվել Քնար Վարդանյանը «Shashki-final» նախագծով (Ղուրսալու միջնակարգ դպրոց)։
- «Լավագույն խաղ» անվանակարգ․ 13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում հաղթող է ճանաչվել է Արթուր Ղազարյանը «Ռետինե խաղալիք» նախագծով (Վանաձորի թիվ 24 հիմնական դպրոց)։
- «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա» անվանակարգ․ մինչև 13 տարեկան տարիքային խմբում հաղթող է ճանաչվել Արամե Դունամալյանն ու Հովհաննես Կարապետյանը «Սովորենք միասին» նախագծով (Շենավանի միջնակարգ դպրոց)։
- «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա» անվանակարգ․ 13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում հաղթող է ճանաչվել է Տաթևիկ Իսրայելյանը «Փշփշիկ ոզնի» նախագծով (Ախթալայի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց)։
- «Լավագույն գծագրություն և դիզայն» անվանակարգ․ հաղթող է ճանաչվել է Արմաիդա Հովակիմյանը «Գարուն» նախագծով (Վանաձորի թիվ 2 հիմնական դպրոց)։
- «Սարքերի ինտեգրում» անվանակարգ․ հաղթող է ճանաչվել Արեն Աբրահամյանն ու Աշոտ Մովսիսյանը «Weather» նախագծով (Վանաձորի թիվ 5 ավագ դպրոց)։
- «Լավագույն ալգորիթմական լուծում» օլիմպիադա․ մինչև 13 տարեկան տարիքային խմբում հաղթող է ճանաչվել Բորիկ Գրիգորյանը (Վանաձորի թիվ 5 ավագ դպրոց)։
- «Լավագույն ալգորիթմական լուծում» օլիմպիադա․ 13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում հաղթողներ են ճանաչվել Վահե Զալինյանն (Վանաձորի թիվ 2 դպրոց) ու Հովիկ Մարտիրոսյանը (Վանաձորի թիվ 2 դպրոց)։
Հաղթող անվանակարգերում մասնակիցներին խրախուսական նվերներ հանձնեց Լոռու մարզպետարանը։
Մրցույթի Շիրակի, Լոռու մարզային փուլի հաղթողները հնարավորություն կստանան մասնակցելու մայիսին կայանալիք «DigiCode 2021» հանրապետական մրցույթին, որի շրջանակներում ՀՀ բոլոր մարզերի դպրոցականները կներկայացնեն իրենց ստեղծած ծրագրերը և լավագույնները կարժանանան դրամական մրցանակների։
Եզրափակիչ
Մայիսի 8-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում տեղի ունեցավ «Դիջիկոդ 2021» կիրառական ծրագրավորման հանրապետական 6-րդ պատանեկան մրցույթի եզրափակիչ փուլը: Այս տարի մրցույթի մասնակցության հայտերի ընդհանուր թիվը կազմել է 748 հայտ, որոնցից միայն 69 թիմ հնարավորություն ունեցավ մասնակցելու հանրապետական եզրափակիչ փուլին և 19 աշակերտ՝ «Կրիայ» օլիմպիադային։
«Դիջիկոդ 2021»-ը առաջին անգամ անկացվեց միջազգային մրցույթի ձևաչափով, քանզի ընդգրկում էր մասնակիցներ Վրաստանի և Հնդկաստանի «Արմաթ» լաբորատորիաներից։
Մինչ մրցույթի մեկնարկը մասնակիցները 1 րոպե լռությամբ հարգեցին արցախյան պատերազմում զոհվածների, այդ թվում Արմաթի խմբավարներ՝ Վահագն Բուդուրյանի, Ալբերտ Ծատրյանի և Արմաթի սան Ռուբիկ Ալեքսանյանի հիշատակը:
8 անվանակարգերում հաղթողներ են ճանաչվել՝
- Նարեկ Մարտիրոսյանը «The Secret» համակարգչային խաղով (մինչև 13 տ., Գյումրու թիվ 6 հիմնական դպրոց),
- Գարիկ Առաքելյանը «Նավապետի արկածները» համակարգչային խաղով (13 տ. բարձր, Էջմիածնի ԻԷՄ կենտրոն) ,
- Դավիթ Ղազարյանը և Սամվել Ղազարյանը «Բնապատկեր» նախագծով («Գծագրություն և դիզայն», Մասիսի թիվ 4 հիմնական դպրոց) ,
- Հայուհի Միքայելյանը և Էմմա Մանուկյանը «Փոքրիկների աշխարհ» ուսուցողական խաղով (մինչև 13 տ., Գավառի թիվ 5 հիմնական դպրոց) ,
- Սամվել Աղաբաբյանը «Հարց և պատասխան» ուսուցողական խաղով (13 տ. բարձր, Մարալիկի արհեստագործական ուսումնարան) ,
- Նարեկ Սարգսյանը և Գևորգ Սարգսյանը «Ջերմոցի ղեկավարման ավտոմատ համակարգ» նախագծով («Սարքերի ինտեգրում», Ֆիզմաթ դպրոց),
- Գագիկ Արշակյանը «Կրիայ» ծրագրով լավագույն ալգորիթմական լուծում (մինչև 13 տ., Բերդի թիվ 3 հիմնական դպրոց),
- Գրիգոր Գրիգորյանը «Կրիայ» ծրագրով լավագույն ալգորիթմական լուծում (13 տ. բարձր, Ֆիզմաթ դպրոց)։
Հաղթող անվանակարգերում մասնակիցները ստացան բջջային հեռախոսներ և դրամային խրախուսող մրցանակներ։
Նշենք, որ «Դիջիկոդ» մրցույթն ԱՏՁՄ ամենամյա միջոցառումներից է, որի հիմնական նպատակներն են խրախուսել և զարգացնել դպրոցականների ալգորիթմական մտածողությունը, աշակերտներին խաղ սպառողից վերածել խաղ ստեղծողի և բացահայտել տաղանդավոր պատանիներին՝ նրանց հնարավորություն տալով զարգացնել ստեղծագործական ունակությունները։

The Union of Advanced Technology Enterprises, with the support of VXsoft and with the support of the Shirak Regional Government, initiated the youth application programming contest "DigiCode" in the Gyumri Technology Center of the Shirak region.
162 applications were submitted to the competition, 51 of which made it to the final. This year DigiCode contestants used Scratch, K-Turtle and Python programming languages and 16 schoolchildren took part in the Olympiad of "KTurtle" - the best algorithmic solution. The participants presented their works to the panel of judges and competed in the following categories: Best Game, Best interactive animation, Best drawing and design and Devices integrate Python program. It is noteworthy that this year the contest participants came up with the most optimal solutions.
Winners in 8 nominations were:
- “Best Game” Narek Martirosyan (Gyumri No6 Primary school, up to 13 years old),
- “Best Game” Hakob Ayvazyan (Gyumri No6 Primary school, over 13 years old),
- “Best interactive animation” Anna Manukyan (Gyumri No4 Primary school, up to 13 years old),
- “Best interactive animation” Samvel Aghababyan (Maralik industrial college, over 13 years old),
- “Best drawing և design” Susanna Hovhannisyan (Nor Kyank secondary school),
- “Devices integrate Python program” Gor Gevorgyan (Gyumri “Family” center),
- Srap Gevorgyan- “KTurtle” program - the best algorithmic solution in the Olympiad,(Gyumri number 20 basic school, up to 13 years old),
- Narek Abrahamyan- KTurtle”-the best algorithmic solution in the Olympiad (Artik No5 Primary school, over 13 years old),
- Hakob Ayvazyan- Shirak Regional Government prize (Gyumri number 6 basic school).
Lori
The Union of Advanced Technology Enterprises, with the support of VXsoft and with the support of the Lori Regional Government, initiated the youth application programming contest "DigiCode" in the Vanadzor Technology Center of the Lori region. 186 applications were submitted to the competition, 42 of which made it to the final and 23 schoolchildren took part in the Olympiad of "KTurtle" - the best algorithmic solution.
- “Best Game” Knar Vardanyan (Ghursali secondary school, up to 13 years old),
- “Best Game” Arthur Ghazaryan (Vanadzor number 24 basic school, over 13 years old),
- “Best interactive animation” Arame Dunamalyan, Hovhannes Karapetyan (Shenavan secondary school, up to 13 years old),
- “Best interactive animation” Tatevik Israyelyan (Akhtala number 1 secondary school, over 13 years old),
- “Best drawing և design” Armaida Hovakimyan (Vanadzor number 2 secondary schooll),
- “Devices integrate Python program” Aren Abrahamyan, Ashot Movsisyan (Vanadzor number 5 high school),
- Borik Grigoryan- “KTurtle” program - the best algorithmic solution in the Olympiad,(Vanadzor number 5 school, up to 13 years old),
- Vahe Zalinyan and Hovik Martirosyan - KTurtle”-the best algorithmic solution in the Olympiad (Vanadzor number 2 school, over 13 years old).
Final
On 8 May the youth application programming contest "DigiCode 2021" republican stage took place at the American University of Armenia. 748 applications were submitted to the competition, 69 of which made it to the final, and 19 schoolchildren took part in the Olympiad of "KTurtle" - the best algorithmic solution.
For the first time, DigiCode 2021 was held at the international level, because we have had participants from Georgia and India.
. Narek Martirosyan of a computer game named The Secret (Gyumri number 6 secondary school, up to 13 years old),
. Garik Arakelyan of a computer game named The Adventures of the Captain (Ejmiatsin IEM center, over 13 years old),
. David Ghazaryan and Samvel Ghazaryan of the project named Landscape (Best drawing և design, Masis number 4 basic school),
. Hayuhi Mikayelyan and Emma Manukyan of the educational project named The world of children (Gavar number 5 basic school, up to 13 years old),
. Samvel Aghababyan of the educational project named Answer and Question (Maralik vocational school, over 13 years old),
. Narek Sargsyan and Gevorg Sargsyan of the project named Automatic greenhouse control system (PhysMath school),
. Gagik Arshakyan “KTurtle” program - the best algorithmic solution in the Olympiad (up to 13 years old, Berd number 3 basic school),
. Grigor Grigoryan “KTurtle” program - the best algorithmic solution in the Olympiad (over 13 years old, PhysMath school),