Դրախտիկի միջնակարգ դպրոցում բացվել է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա
Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ գյուղի միջնակարգ դպրոցում հանդիսավորությամբ բացվեց «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա: Լաբորատորիայի բացմանը մասնակցեցին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանը, Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալներ Նարեկ Գրիգորյանը եւ Անուշավան Ղազարյանը, Գեղարքունիքի մարզպետարանի ԿՄՍ վարչության պետ Կարեն Զազյանը, «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության Գեղարքունիքի մարզի զարգացման ծրագրերի համակարգող Վարազդատ Սարգսյանը, «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ներդրման ծրագրի համակարգող Սեդրակ Վարդանյանը, Դրախտիկի միջնակարգ դպրոցի մանկավարժները, աշակերտները եւ ծնողները:
Ինչպես տեղեկացրեց Դրախտիկի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Նազիկ Բաբաքոխյանը, ինժեներական լաբորատորիայի գործունեության համար հատկացվել է 1 դասասենյակ, որը նորոգվել ու կահավորվել է Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի եւ Դրախտիկի դպրոցականների ծնողների միջոցներով ու ջանքերով:«Ինժեներական լաբորատորիան գործելու է երկու խմբով՝ 5-12-րդ դասարանների 50 աշակերտներով: Խմբակավարը Դրախտիկի բնակիչ Ժենյա Կիրակոսյանն է, ով վերապատրաստվել է «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության աջակցությամբ: Դասընթացները կազմակերպվում են ուրբաթ եւ շաբաթ օրերին, երկժամյա տեւողությամբ: Մենք ունենք բնական գիտելիքներով օժտված շատ շնորհալի երեխաներ, որոնք իրենց ունակությունները կդրսեւորեն ու կզարգացնեն նորաբաց ինժեներական լաբորատորիայի շնորհիվ: Համոզված եմ, որ այդ արդյունքները տեսանելի կլինեն շատ մոտ ապագայում: Անչափ մեծ է մեր աշակերտների ոգեւորությունը, սովորելու, ստեղծագործելու ձգտումը»,-ներկայացրեց դպրոցի տնօրեն Նազիկ Բաբաքոխյանը:

Armath Engineering Laboratory opened at the secondary school of Drakhtik village
The official opening ceremony of an Armath Engineering Laboratory took place at the secondary school of Drakhtik village in Gegharkunik region.
Parliamentarian Varazdat Karapetyan, Deputy Governors of Gegharkunik Narek Grigoryan and Anushavan Ghazaryan, Head of Education, Culture and Sports Department of Gegharkunik Regional Administration Karen Zazyan, “World Vision Armenia’s” Gegharkunik Regional Development Program Coordinator Varazdat Sargsyan, Program Coordinator of Armath Engineering Laboratory Sedrak Vardanyan, teachers of Drakhtik secondary school, students and their parents attended the opening ceremony of the laboratory.
According to Nazik Babakokhyan, Director of Drakhtik Secondary School, one classroom has been provided for the operations of the Armath Engineering Laboratory. The room has been renovated and furnished with the efforts and support of Kajaran Copper and Molybdenum Combine and the parents of Drakhtik students.
The engineering laboratory will operate in two groups of 50 students from 5-12th grades. Jenya Kirakosyan is the coach of the laboratory, who passed necessary training with the support of “World Vision Armenia”.
Two hour-long classes will take place on Saturdays and Sundays. We have many talented children who will demonstrate their potential and develop skills at the new engineering laboratory. “I am convinced that the results will be visible very shortly. Our student’s enthusiasm and desire to learn and create is enormous, " said the Directory of the school, Nazik Babakokhyan.