Պատմում է «Արմաթը». սովորող ուսուցիչ ընկեր Արմենը
Որքան էլ պատմենք մեր խմբավարների նվիրվածության ու գաղափարական ամրության մասին, միայն օրինակներով կարող ենք հիմնավորել մեր «արմաթական» տեսակետը։ Այս պատմության շարժառիթը մայիսի 8-ին կայացած «Դիջիկոդ 2021» մրցույթն է, որի ավարտին մրցույթի գործընկեր Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը որոշում կայացրեց սահմանել հատուկ «Լավագույն խմբավար» անվանակարգ և մրցանակ շնորհել։
Այս անգամ մրցանակի արժանացավ «Արմաթ» համայնքի սիրելի խմբավար Արմեն Մխոյանը, նույն ինքը՝ խմբարավարների հարազատ Մխոյանը, աշակերտների ընկեր Արմենը։
Դաստիարակություն ստանալով մանկավարժի ընտանիքում՝ Արմեն Մխոյանը յուրովի է գիտակցում այն մեծ պատասխանատվությունը, որը կրում է յուրաքանչյուր անգամ «Արմաթ» լաբորատորիա մտնելիս։ Նա մշտապես ձգտում է սովորեցնել իր սաներին միասին աշխատելու, միասին արարելու ու դժվարությունները միասին հաղթահարելու սկզբունքները՝ հիմքում դնելով միմյանց, ընտանիքի, հայրենիքի ու պատահական անցորդի նկատմամբ պատասխանատվության զգացումը։ Նույն այդ զգացումով է նա վերաբերվում իր աշակերտներին ու գործընկերներին։
«Մխոյանից շատ լավ հիշում եմ, երբ որ ասում էր՝ միտք ունեմ սովորել այս կամ այն հմտությունը՝ ընդամենը 3 ամսում սովորում էր, հմտանում ցանկացած ոլորտում՝ ինժեներական ծրագրերից մինչև լեզուներ։ Արմենի մոտիվացիան, կենտրոնացումը, աշխատասիրությունը, կամքի անսպառ ուժը ու կյանքի նկատմամբ դրական տրամադրվածությունը միշտ ինձ  հիացրել  ու ոգևորել են։ Արմենից ոչ միայն մասնագիտական գիտելիքներ եմ սովորել, այլ  նաև սովորել եմ դրական էմոցիաներով  ապրել, մարդկանց էլ ավելի սիրել», - նշում է «Արմաթ» ԻԼ Գյումրիի նախկին համակարգող Սոֆյա Հարությունյանը։
Տեխնոլոգիական մրցույթների, ճամբարներում ջոկերի միջև իրականացվող խաղերի ժամանակ ընկեր Արմենը փորձում է բացատրել, որ ամենակարևոր արդյունքը յուրաքանչյուր պահի ինքդ քեզ հաղթահարելն է, իսկ մեր «մրցակիցները» նրանք են, որ լավագույնս են օգնում ավելի լավը դառնալու պայքարում։
«Մխոյանը եզակի, բարի, խելացի անհատ է, arduino-ի շաման (ժպտում է Արտյոմը՝ անելով մի կատակ, որ գուցե հենց Արմենը հասկանա), Արմաթի լավագույն խմբավարներից։ Միշտ պատրաստակամ է օգնել, սատար կանգնել։ Նա սրտացավ է իր գործի ու շրջապատող մարդկանց նկատմամբ», - նշում է Երևանի Լեոնիդ Ազգալդյանի անվան թիվ 200 դպրոցի «Արմաթ» ԻԼ խմբավար Արտյոմ Դադունցը։
Երեխաների հետ աշխատանքն Արմենի համար նաև մեծահասակների շրջանում սովորույթ դարձած կարծրատիպային մտածելակերպն ու սահմանափակումները ճեղքելու ճանապարհ է։ Նրա սաներն էլ հաճախ իր ուսուցիչներն են դառնում, որովհետև օգնում են իրավիճակները տեսնել բոլորովին այլ գույներով։ Այսպես էլ խմբավարի աշխատանքը դառնում է համագործակցություն, որն ուղղորդում է դեպի չտարանջատվող զարգացում՝ հանուն այն արժեքների, որոնց մենք հավատում ենք։
Շնորհավորում ենք ընկեր Արմենին իր մրցանակի կապակցությամբ՝ հավաստելով, որ նրա պատմությունը մեկն է այն 582-ից, որ արժանի են բարձրաձայնման։

Stories of Armath. The Learning Teacher Armen
Despite us telling about our coaches' explicit devotion and strong ideological principles, only examples can genuinely reflect our "Armathian" attitude. This story was motivated by the results of the "DigiCode 2021" Programming Contest held on May 8. At the end of the competition, the American University of Armenia, one of the event's partners, decided to establish a special "Best Coach" nomination and award. The inaugural award was presented to the beloved coach of the Armath community Armen Mkhoyan, the greatest friend of coaches and Armath students.
Raised in a family of educators, Armen realizes the great responsibility every time he enters the Armath Engineering Laboratory and never takes it for granted. He strives to teach his students to work, create, and overcome hardships together while instilling a sense of responsibility towards each other, their family, homeland, and even towards random people passing outside. He teaches them by example, treating his colleagues and students with colossal care and responsibility.
"I distinctly remember Mkhoyan say "I want to learn this skill," and he needed just 3 months to master anything from engineering to languages. Armen's motivation, focus, work ethic, endless willpower, and positive attitude for life never stop to amaze and stun me. Besides our exchange of expertise, Armen also taught me how to live this life with positivity and love people around us," - tells Sofya Harutyunyan, previously the Coordinator of the Armath Engineering Laboratories in Gyumri.
During Armath Camp's technological tournaments held among the teams, Armen explains to his students that the most important outcome is their continuous improvement and personal growth. And that their "rivals" are here to push them to become the best versions of themselves.
"Mkhoyan is a unique, kind, intelligent person, the 'Shaman of Arduino' [Artyom laughs] and one of the best coaches of Armath. He is always there to support and empower. Armen is passionate about his work and people around him," - says Artyom Dadunts, Coach of the Armath Engineering Laboratory of Yerevan School no.200 after Leonid Azgaldyan
Armen's work with children is a way to break the stereotypes and barriers often imposed by adults. He often switches places with students and learns from them as they help him to look at various situations from a totally different perspective. This is how Coaching turns into a collaboration that leads to constant evolution for the sake of the values we strongly believe in. Congratulations to Armen on his award, assuring that his story is just one of the 582 stories yet to be told.