«Արմաթ» տեխնոհամայնքը պաշտպանիչ պարագաներ է արտադրում բուժհաստատությունների համար
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների տեխնիկական համայնքը Շիրակի ու Արմավիրի մարզի բժշկական կենտրոններին է տրամադրել սեփական արտադրության պաշտպանիչ պարագաներ։ Պատրաստման մեջ կիրառվել են «Արմաթ» ԻԼ սարքավորումները և ուսումնական գործիքակազմը։
Այսօր՝ առավոտյան 10:00, Շիրակի մարզպետարանում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների համայնքի ներկայացուցիչները մարզպետարանին հանձնեցին  իրենց կողմից եռաչափ տպիչներով պատրաստված պաշտպանիչ դիմավահանները՝ մարզի բուժհաստատություններին աջակցելու նպատակով։ Ավելի վաղ նման վահաններ էին տրամադրվել նաև Մեծամորի բժշկական կենտրոնին Արմավիրի «Արմաթ» ԻԼ համայնքի կողմից։
«Կարևորելով «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների աշակերտների առողջության անվտանգությունը որոշում կայացվեց աշխատանքներում երեխաների չընդգրկել։ Սարքերը բաժանվել են խմբավարների միջև ու ձեռնոցների, պաշտպանիչ դիմակների կիրառմամբ և սանիտարական բոլոր կանոններին համապատասխան սկսել ենք  դեմքի պաշտպանիչ վահանների արտադրությունը», - տեղեկացրեց «Արմաթ» ԻԼ Շիրակի մարզային համակարգող Սոֆյա Հարությունյանը։
Շիրակի մարզպետարանի հետ համագործակցության արդյունքում հայտնի դարձավ, թե մարզի որ բուժհաստատություններին են անհրաժեշտ տվյալ պաշտպանիչ միջոցները։ Հարցման արդյունքում պարզվեց, որ մարզի հաստատություններին անհրաժեշտ է նման 150 վահան, ուստի արտադրական աշխատանքները դեռ շարունակվում են։ Պարագաների ախտահանումը հանձն են առել բուժհաստատությունները։
Armath against COVID 19 Coronavirus
«Անհրաժեշտության դեպքում՝ «Արմաթի» տեխնոհամայնքը կարող է պատրաստել օրական մինչև 1500 պաշտպանիչ վահան՝ առանց տնից դուրս գալու: Նմանատիպ վահաններ՝ երկու շաբաթ է, ինչ ամբողջ աշխարհում արտադրում են եռաչափ տպիչներով, քանի որ այս պարագայում չի պահանջվում հոսքագիծ և աշխատակիցների ներկայություն աշխատավայրում: Ստեղծվել է «Covid19 open source medical supplies» ֆեյսբուքյան խումբը, ուր ներգրավված են շուրջ 60.000 ինժեներներ ու բժիշկներ ամբողջ աշխարհից և կիսվում են իրենց լուծումներով», - նշեց «Արմաթ» ԻԼ մեթոդաբանության պատասխանատու Ավագ Սայանը:
Արձագանքելով ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի կոչին՝ այս պահին «Արմաթի» մի շարք մասնագետներ աշխատում են նաև արհեստական օդափոխության սարքի նախատիպերի պատրաստման վրա:

The technical community of Armath Engineering Laboratories provided medical equipment of its own production to the medical centers of Shirak and Armavir regions.
Today, at 10:00 am, at Shirak Municipality the representatives of Armath Engineering Laboratories handed over protective face shields made by 3D printers in order to support the medical facilities of the region. Earlier such shields have been also provided to Metsamor Medical Center by the Armath community of Armavir.
“Emphasizing the health safety of our students a decision of not involving the children in the production process have been made. The printers have been distributed among the coaches and we have started manufacturing face protection shields in accordance with all sanitary rules," Sofia Harutyunyan, the regional coordinator of Armath Engineering Laboratories of Shirak, noted.
As a result of the cooperation with the Shirak Municipality Administration, it became clear that the number of such protective equipment the medical infrastructures of the province need is currently 150, so the production is still in process. Disinfection of equipment is carried out by medical institutions.
“If needed, Armath Tech Community members can produce up to 1,500 shields a day not leaving their houses. Similar shields have also begun to be manufactured in many countries around the world with 3D printers, as this does not require the production line and the presence of employees in the workplace. A Facebook group named "Covid19 open-source medical supplies" has been created, involving around 60,000 engineers and doctors from around the world, where they share different solutions, ” - Avag Sayan, the Armath Methodology Responsible, noted.
Responding to the Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan's challenge, a number of Armath specialists are currently working on the preparation of prototypes of the artificial ventilation device.