Պատմում է «Արմաթը». Ստեփան Գրիգորյան
Գյումրու թիվ 23 դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան, 15-ամյա Ստեփան Գրիգորյանը արդեն 3 ամիս է, ինչ սկսել է իր ինժեներական գիտելիքների կիրառմամբ տնից գումար վաստակել՝ ստանալով պատվերներ արտասահմանյան գործընկերներից, բանակցելով ու սահմանելով վերջնաժամկետներ։
«Արդեն իսկ ունենալով որոշակի փորձ` որոշեցի գրանցվել «Upwork» կայքում և փորձել պատվերներ ընդունել։ Արդեն 3 ամիս է, ըստ պատվիրատուների  առաջադրած խնդիրների ու չափորոշիչների, պատրաստում  եմ խաղեր ու բջջային հավելվածներ «Unity» ծրագրի միջոցով։ Բայց չենք ուզում սահմանափակվել միայն դրանով, և ամիսներ առաջ իմ ընկերոջս՝ մեր խմբակի սան Ալեքսան Առաքելյանի հետ, ով ուզում է մասնագիտանալ դիզայնի ոլորտում, որոշեցինք ստեղծել կազմել թիմ (Game Development No Creative) և աշխատել սեփական նախագծերի շուրջ։ Արդեն երկու նախագծերի նախնական տարբերակներ ունենք ու զուգահեռ աշխատում ենք դրանց զարգացման ուղղությամբ։ Դրանցից մեկն Ամանորին տեղադրել էինք նաև «Google Play»-ում՝ փորձ ձեռք բերելու եւ սովորելու համար, իսկ մյուսի վրա հիմա շարունակում ենք աշխատել և նպատակ ունենք մինչև տարեվերջ ավարտել ու հրապարակել։
Դեռ մանկուց հետաքրքրվում էի համակարգիչներով, բայց որպես մասնագիտություն այս ամենով սկսեցի հետաքրքրվել «Արմաթ» հաճախելուց հետո։ Հենց «Արմաթում» ինձ ծանոթացրին ալգորիթմների, ծրագրավորման, 3D մոդելավորման, ռոբոտաշինության հետ։  Ու այժմյան հաջողություններիս համար շատ շնորհակալ եմ խմբավարիս», - նշեց Ստեփանը։
Լաբորատորիայի խմբավար Սոֆյա Հարությունյանի տեղեկությամբ Ստեփանը Գյումրու թիվ 23 դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա հաճախել է բացման առաջին իսկ օրվանից՝ 2016 թվականի հոկտեմբերից։
«Խմբակում հիմանական ծրագրերը սովորելու ընթացքում ես նկատում էի, որ Ստեփանի ալգորիթմական մտածողությունը շատ արագ է զարգանում, սիրում է սովորել, աշխատասեր է։ Արդեն մեկուկես տարի հետո գիտակցեցի, որ Ստեփանը պատրաստ է ինքնուրույն լուրջ առաջադրանքներ իրականացնելու և  միասին որոշեցինք, որ նա սկսի «Unity» ծրագրի ուսումնասիրությունը և փորձի  սեփական նախագիծ պատրաստել։ Մեր այդ որոշումը, կարելի է ասել, ճակատագրական դարձավ», - հաղորդեց Սոֆյան։
Նշենք, որ Ստեփանը, որպես «Արմաթ» լաբորատորիայի սան մասնակցել է մի շարք միջոցառումների, այդ թվում՝ «Արմաթ» տեխնոլոգիական ճամբարին (2017), Դիջիկոդ 2018-ին, Դիջիքեմփ 2018-ին, Եռաչափ մոդելավորման մրցույթին (2017, 2018), Դիջիթեք ցուցահանդեսին (2018, 2019)։

Armath Tells Stories: Stepan Grigoryan
Stepan Grigoryan, a 15-year-old student of Armath Engineering Laboratory at Gyumri School No. 23, has been making money from home for three months, using his engineering knowledge, receiving orders from foreign partners, negotiating and setting deadlines.
“Already having some experience, I decided to register on the Upwork website and try to accept orders. For 3 months, in accordance with the tasks and standards set by the clients, I have been preparing games and mobile applications through the Unity program. But we do not want to limit ourselves to this, and a few months ago me and my friend Alexan Arakelyan, a student of our laboratory who wants to specialize in design, decided to create a team (Game Development No Creative) and work on our own projects. We already have preliminary versions of two projects, and at the same time we are working to improve them. We published one of them on New Year's Eve on Google Play in order to gain experience and knowledge, and we continue to work on another project and strive to complete the work and publish it by the end of the year.
I was interested in computers since childhood, but as a profession I became interested in all of this after attending Armath laboratory. It was in Armath that I became acquainted with algorithms, programming, three-dimensional modeling and robotics. And I am very grateful to my coach for my current successes,” said Stepan.
According to the coach of the laboratory, Sofia Harutyunyan, Stepan has been visiting the Armath Engineering Laboratory of Gyumri School No. 23 since the very first day of its opening, since October 2016.
“Studying the main programs in the laboratory, I noticed that Stepan’s algorithmic thinking develops very quickly, he likes to study, he is hardworking. A year and a half later, I realized that Stepan was ready to perform serious tasks on his own, and together we decided that he would begin to study the Unity program and try to prepare his own project. We can say that our decision has become crucial,” said Sofia.
It should be noted that Stepan, as an Armath student took part in a number of events, including Armath Technology Camp (2017), Digicode 2018, DigiCamp 2018, 3D modeling contest (2017, 2018), DigiТec (2018, 2019).