Կայացավ «DigiCode 2021» կիրառական ծրագրավորման հանրապետական մրցույթը
Մայիսի 8-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում տեղի ունեցավ «Դիջիկոդ 2021» կիրառական ծրագրավորման հանրապետական 6-րդ պատանեկան մրցույթի եզրափակիչ փուլը, որն առաջին անգամ անկացվեց միջազգային մրցույթի ձևաչափով, քանզի ընդգրկում էր մասնակիցներ Ջավախքի և Հնդկաստանի «Արմաթ» լաբորատորիաներից։
Այս տարի մրցույթին ուղարկվել է մասնակցության 748 հայտ, որոնցից 69 թիմ իրենց աշխատանքներով ներկայացավ եզրափակչին։ Եվս 19 աշակերտ մասնակցեց «Կրիայ» օլիմպիադային, որի ընթացքում նրանց առաջարկվեց լուծել բազմազան մաթեմատիկական խնդիրներ։ Մասնակիցների մեծ քանակը հաշվի առնելով՝ որոշվեց մրցույթը միաժամանակ անցկացնել երեք դահլիճներում։
Մրցույթի ընթացքում դպրոցականներին ողջույնի խոսքով դիմեց ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը։ Մրցույթին ներկա էր ԲՏԱ նախարար Հայկ Չոբանյանը։
8 անվանակարգերում հաղթողներ են ճանաչվել՝
• - Նարեկ Մարտիրոսյանը («Համակարգչային խաղեր», մինչև 13 տ., Գյումրու թիվ 6 հիմնական դպրոց), The Secret
• - Գարիկ Առաքելյանը («Համակարգչային խաղեր», 13 տ. բարձր, Էջմիածնի ԻԷՄ կենտրոն), Նավապետի արկածները
• - Դավիթ Ղազարյանը և Սամվել Ղազարյանը («Գծագրություն և դիզայն», Մասիսի թիվ 4 հիմնական դպրոց), Բնապատկեր
• - Հայուհի Միքայելյանը և Էմմա Մանուկյանը («Ուսուցողական խաղեր», մինչև 13 տ., Գավառի թիվ 5 հիմնական դպրոց), Փոքրիկների աշխարհ
• - Սամվել Աղաբաբյանը («Ուսուցողական խաղեր», 13 տ. բարձր, Մարալիկի արհեստագործական ուսումնարան), Հարց և պատասխան
• - Նարեկ Սարգսյանը և Գևորգ Սարգսյանը («Սարքերի ինտեգրում», Ֆիզմաթ դպրոց), Ջերմոցի ղեկավարման ավտոմատ համակարգ։
«Կրիայ» ծրագրով լավագույն ալգորիթմական լուծում օլիմպիադիայում հաղթել են Գագիկ Արշակյանը (մինչև 13 տ., Բերդի թիվ 3 հիմնական դպրոց) և Գրիգոր Գրիգորյան (13 տ. բարձր, Ֆիզմաթ դպրոց)։
«Աշխատանքիս երկրորդ լավագույն մասը «Արմաթ» լաբորատորիաների բացումն է, իսկ առաջինը՝ տեսնելն է, թե ինչպես են մեր այդ լաբորատորիաների լավագույն սովորողները ելույթ ունենում պետական մասշտաբի մրցույթներում՝ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներում դասավանդվող բոլոր ուղղություններով», - նշեց ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Քասարջյանը։
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված էին VXsoft ընկերության ներկայացուցիչներ Ռուբեն Մանուկյանը և Վլադիմիր Պողոսյանը, «Թիմ Տելեկոմ Արմենիա» ընկերության UNIX համակարգերի ավագ մասնագետ Թադևոս Բաղդասարյանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ներկայացուցիչներ Սաթենիկ Մնացականյանը և Հայկ Ներսիսյանը, ԱՏՁՄ վարչության անդամ, Ինստիգեյթ ընկերության համահիմնադիր Արման Պողոսյանը, X-Tech ընկերության համահիմնադիր Արման Աթոյանը, ԲՏԱ նախարարի խորհրդական Հայկ Ասլանյանը, «Արմաթ» ԻԼ ներկայացուցիչ Սեդրակ Վարդանյանը։
«Թվային կրթությունն այսօր անհրաժեշտ է բոլորին, և մենք որպես տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող ընկերություն ուրախ ենք մասնակցել այս ծրագրին, ոգեշնչել մեր երիտասարդներին, խրախուսել նրանց հետաքրքրությունը դեպի նորագույն տեխնոլոգիաները: Վստահ եմ, որ նրանցից շատերը ապագայում լավ մասնագետներ կդառնան ու հաջողությունների կհասնեն», - նշել է «Տելեկոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Նշենք, որ «Դիջիկոդ» մրցույթն ԱՏՁՄ ամենամյա միջոցառումներից է, որի  հիմնական նպատակներն են խրախուսել և զարգացնել դպրոցականների ալգորիթմական մտածողությունը, աշակերտներին խաղ սպառողից վերածել խաղ ստեղծողի և բացահայտել տաղանդավոր պատանիներին՝ նրանց հնարավորություն տալով զարգացնել ստեղծագործական ունակությունները։
Գլխավոր հովանավոր՝ VXsoft ընկերություն, հովանավոր՝ «Թիմ Տելեկոմ Արմենիա» ընկերություն, գործընկեր՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարան։

On May 8, the Republican Round of the 6th DigiCode Youth Applied Programming Contest took place at the American University of Armenia. For the first time in the Contest history, the event was held in an international format, involving participants from the Armath Engineering Laboratories of Javakheti and India.
DigiCode Contest received this year around 748 applications. 69 teams got to present their projects in the final round. 19 students participated in the "Kria" Olympiad, in which the participants had to solve various math problems — considering the large number of the participants, the Contest took place in 3 different halls.
During the Opening Ceremony of the Contest, Zhanna Andreasyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports of RA, addressed the contestants of DigiCode 2021. Hayk Chobanyan, Minister of the High-Tech Industry, also attended the Contest.
The winners for the 8 nominations are the following.
- Narek Martirosyan ("Computer Games", under 13y.o., Gyumri Basic School no.6), The Secret
- Garik Arakelyan ("Computer Games", 13y.o. and above, Ejmiatsin IRC), Adventures of Captain
- Davit Ghazaryan and Samvel Ghazaryan ("Drawing and Design", Masis Basic School no.4), The Landscape
- Hayuhi Mikaelyan and Emma Manukyan ("Educational Games", under 13y.o., Gavar Basic School no.5), Children's World
- Samvel Aghababyan ("Educational Games", 13y.o. and above, Maralik Vocational School), Question and Answer
- Narek Sargsyan and Gevorg Sargsyan ("Machine Integration", Physmath School), Automatic Greenhouse Control System
In the framework of the "Kria" Olympiad, Gagik Arshakunyan (under 13 years old, Principal School no.3 of Berd) and Grigor Grigoryan (13 years old and above, Physmath School) won in the category of the "Best Algorithmic Solution".
"The second best part of my work is the opening of the Armath Engineering Laboratories. And the first one is seeing how the best students of our laboratories perform in large-scale competitions representing all major directions taught at "Armath", said Raffi Kassarjian, CEO of UATE.
The Jury of the Contest included Ruben Manukyan and Vladimir Poghosyan from VXsoft, Tadevos Baghdasaryan, UNIX systems specialist of Team Telecom Armenia, Satenik Mnatsakanyan and Hayk Nersisyan representing the American University of Armenia, Arman Poghosyan, UATE Board Member, Co-founder of the Instigate Group of Companies, Arman Atoyan, Co-founder of the X-Tech company, Hayk Aslanyan, Advisor to the Minister of the HTI and Sedrak Vardanyan, Representative of the Armath Engineering Laboratories.
"Digital education is essential for everybody now and as a company operating in the technology industry, we are delighted to participate in this program, inspire our youth, and encourage their interest in the advanced technologies. I firmly believe that many of them will become good and successful specialists", - said Hayk Yesayan, the General Director of the Team Telecom Armenia.
We want to mention that DigiCode Contest is one of the annual events of the UATE. The main objectives are to encourage and develop students' algorithmic thinking, turn them from game consumers into game makers, identify talented teenagers, and develop their creative abilities. Another central point is to identify the most active schools and individuals. DigiCode has also become an effective platform where schoolchildren from all the Marzes of Armenia meet each other, share knowledge and innovative ideas.